2 Şubat 2017

Akciğer damarlarında yüksek tansiyon: Pulmoner hipertansiyon

 Pulmoner Hipertansiyon (PHT) tüm vücuttan toplanan kirli kanı oksijenlenmek üzere kalpten akciğerlere taşıyan damar sisteminde yüksek tansiyon olması olarak tanımlanmaktadır. Halk arasında çok bilinmeyen bu hastalık, toplumda oldukça sık görülen sistemik hipertansiyon hastalığından çok farklıdır. Sistemik hipertansiyonda tansiyon aleti ile ölçülen tansiyon yüksekliği söz konusu iken, PHT ancak ekokardiyografi veya sa kalp katetrizasyonu yoluyla ölçülebilmektedir. Sağ kalp kateterizasyonu olarak adlandırılan, halk arasında anjio olarak bilinen bir işlemle ölçülen değerlerde normal akciğer tansiyonu 15-20 mmHg iken, istirahatte >25 mmHg ve egzersizde >30 mmHg ölçülmesi PHT olarak sınıflandırılır.

PHT ne gibi bulgular verir, kimlerde görülür?

Hastalığa bağlı şikayetler pek çok başka hastalıkta da görülmektedir. Bunlar arasında özellikle egzersizle artan nefes darlığı, göğüs ağrısı, halsizlik, yorgunluk, dudaklarda ve ellerde morarma, bacaklarda şişlik, bayılma, öksürük, kanlı balgam, baş dönmesi, karında şişkinlik sayılabilir. Hastalık 20-40 yaş aralığında ve kadınlarda daha sık görülür. Hastalık kalp hastalığı, ilaçlar, romatizmal hastalıklar, bazı akciğer hastalıklarına bağlı olabileceği gibi bazen belli bir nedene bağlı olmadan da gelişebilir. Bu nedeni bilinmeyen PHT tipine pulmoner arteryal hipertansiyon (PHT) denir ve diğer nedenlere göre daha nadirdir.

PHT tedavisi nedir?

Belli bir duruma veya kalp hastalığına bağlı olmaksızın gelişen PHT, ilerleyici bir durumdur ve erken dönemde kalıcı değişiklikler olmadan tedaviye başlanmazsa ölüme neden olabilir. Erken evrelerde akciğerdeki yüksek tansiyonu düşürecek bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Hastalığın ileri evrelerinde ise tek tedavi alternatifi akciğer naklidir. Hastalığın takipi göğüs hastalıkları ve kardiyoloji hekimlerince ortak yapılmaktadır.

Türk Toraks Derneği Klinik Sorunlar ÇG

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır