30 Ocak 2017

Kistik fibroziste çok önemli: Hava yolu temizleme teknikleri

Kistik Fibrozis hastalığında solunum sisteminde görülen semptomlar, sekresyon birikimi, egzersiz kapasitesinde azalma ve nefes darlığıdır. Fizyoterapi, aşırı bronşiyal sekresyon, nefes darlığı, göğüs duvarı gerginliği ve azalan egzersiz toleransının tedavisinde yardımcı olur. Hastaların %90’ında fizyoterapi tedavinin bütünleşmiş önemli bir parçasıdır.

 

Aşırı yapışkan sekresyonlar ve yetersiz siliyar fonksiyonun birlikte görülmesi, tekrarlayan enfeksiyonlar icin potansiyel yaratır. Bu nedenle KF hastalarında kullanılan bir çok havayolu temizleme tekniği bulunmaktadır.

 

Kistik Fibrozis’de Kullanılan Bazı Hava Yolu Temizleme Teknikleri

         Postural drenaj ve perküsyon

         Aktif solunum teknikleri döngüsü

         Otojenik drenaj

         Havayolu Temizleme Tekniklerine Yardımcı Cihazlar

         Egzersiz

 

Postural Drenaj ve Perküsyon

Bu uygulama, göğüs fizyoterapisinin klasik formudur. Postüral drenaj manuel veya mekaniksel tekniklerle (perküsyon veya vibrasyon), gravite yardımlı pozisyonların kullanılmasını kapsar. Böylece mukusun arkasında hava akışını artırarak sekresyonların santral solunum yollarına taşınması ve atılımı sağlanır.

 

Aktif Solunum Teknikleri Döngüsü

Aktif Solunum Teknikleri Döngüsü, esnek özelliktedir ve bireye uygun ayarlanabilir. İki yaşından büyük çocuklara yardımlı ve yardımsız uygulanabilir. Bu yaştan sonra derin nefesler oyun şeklinde öğretilmeye başlanmalıdır. Bunlar kağıttan yapılmış rüzgar gülleri veya baloncuk yapma olabilir. Bu solunum egzersizlerinin amacı, aile ve çocuğa inspirasyon ve ekspirasyonu tanıtmak, derin ve yüzeyel nefes arasındaki farkı ayırt etmelerini sağlamaktır.

 

Otojenik Drenaj

Santral solunum yollarında yeterli mukus toplandığında, öksürme veya zorlu ekspirasyon ile atılır. Bu teknik ileri derecede kooperasyon ve kendi bedenini algılamayı gerektirdiğinden, her hasta için uygun olmayabilir.

 

Havayolu Temizleme Tekniklerine Yardımcı Cihazlar

PEP tedavisi, Ossilatuar PEP tedavisi, yüksek frekanslı göğüs duvarı ossilasyonu ve burun çaydanlığı gibi sekresyonların atılımını kolaylaştıracak cihazlardan yardım alınabilir.

 

Egzersiz Eğitimi

Egzersiz, havayollarının genişlemesini sağlar ve sekresyonların atılımını hızlandırır.

 

Türk Toraks Derneği Pulmoner Rehabilitasyon ÇG

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır