26 Kasım 2018

Karbonmonoksit zehirlenmeleri önemli bir sağlık sorunu

 Türk Toraks Derneği Çevresel ve Mesleksel Akciğer Hastalıkları Çalışma Grubunun, Karbonmonoksit (CO) intoksikasyonu konusunda yaptığı açıklamaya göre; CO intoksikasyonu, olayın gelişim şekline (şofben, sobadan sızma veya yangın dumanına maruziyet) veya maruz kalınan miktar ve süreye göre farklı klinik tablolarla seyredebilmektedir. Ülkemiz koşullarında (hastanelerin altyapısına göre) ilk başvuruda hastaların acil servislerde değerlendirilmesi ve takibinin yapılması en uygun seçenektir; yine imkan varsa (ve endike ise) erken dönemde hiperbarik tedavi olanaklarının kullanılması gerekebilir.

İntoksikasyonun ağırlığına göre akut dönemde hastaların üçte birinde iskemik miyokard hasarı, yaklaşık %40'a yakın olguda da genelde ilk 20 gün içinde ortaya çıkan gecikmiş nöropsikiyatrik sendrom görülebiliyor. Özellikle mikst duman maruziyeti söz konusu ise (yangın, patlama v.s.) ilk yirmi dört saatten sonra inhalasyon hasarı gelişebileceğinden, bu yönde değerlendirme yapılmalı, hafif/orta hastalar bile hemen taburcu edilmemeli, bir süre daha gözlenmelidir.

CO intoksikasyonu tablosunun gelişim mekanizması ve komplikasyonları göz önüne alındığında, hastaların primer olarak Göğüs Hastalıkları kliniklerinde takibinin uygun ve yeterli olmayacağı kanaatindeyiz.

Hafif/orta olguların acil servis imkanlarının uygunluğuna göre acil servislerde, orta/ağır olguların ise sistemik intoksikasyon olması nedeniyle öncelikle İç Hastalıkları gözetiminde genel veya dahili yoğun bakımlarda takibinin en uygun seçenek olduğunu, hastalık tablosunun seyrine göre gerekirse kardiyoloji, nöroloji, psikiyatri veya göğüs hastalıkları kliniklerinden destek alınabileceğini düşünmekteyiz. 

TTD MYK

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır