9 Ocak 2017

Her derde deva: Fiziksel Aktivite

Kronik akciğer hastalıklarında fiziksel aktivite kısıtlanması çok sayıda faktörden etkilenir. Solunumsal, hemodinamik ve iskelet kas anormallikleri gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Kronik akciğer hastalıklarında fiziksel aktivite kısıtlanması, solunumsal kapasite ve solunumsal ihtiyaç arasındaki dengesizlik, enerji talebi ve çalışan solunumsal ve iskelet kaslar için gereken enerji arasındaki dengesizlik ve iskelet kas fonksiyonunu etkileyen faktörler gibi mekanizmaların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Eforla ortaya çıkan nefes darlığı ve bacak yorgunluğu gibi semptomlar da kronik akciğer hastalıklarında fiziksel performansı etkileyen ana semptomlardır. Fiziksel aktivite ile artan bu semptomlardan kaçınmak amacıyla kişi, sedanter bir yaşama adapte olmaya başlar ve bu da beraberinde kas dekondüsyonuna ve fonksiyonel bağımsızlığın kaybına kadar ilerleyebilir.

Fiziksel aktivitenin sağlık ve zindelik için sağladığı yararlar giderek daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır. Düzenli fiziksel aktivitenin sağlıklı kilo kontrolünün sürdürülmesi, dayanıklılık, kuvvet ve esnekliğin artmasındaki rolünün yanı sıra kronik hastalıklara yakalanma riskini azalttığı açıkça bilinmektedir. Bu yararlar sadece bireysel düzeyde değil, dünyanın her yerinde giderek maliyeti artan sağlık hizmetleri yönünden de tasarruf sağlayabilecek düzeydedir. İdeal olarak günde 30 dakika olacak şekilde ve haftada 5 gün düzenli fiziksel aktivite yapmak yeterlidir.

Sağlığın korunması ve sürdürülmesi için hem çocuklar hem de yetişkinler fiziksel aktiviteyi alışkanlık haline getirmelidir.

Düzenli yapılan fiziksel aktiviteler kişinin bedensel, ruhsal, entelektüel, sosyal ve çevresel iyi olma hâlini geliştirme ve korumada etkilidir.

Düzenli fiziksel aktivite kalp ve akciğer hastalıkları, obezite, yüksek tansiyon, diyabet, osteoporoz ve bazı kanser türlerinden korunmada en etkin ve en ucuz ilaçtır. Fiziksel aktivite kişinin kendisini daha enerjik hissetmesini, daha canlı, hareketli ve huzurlu olmasını sağlayarak yaşam kalitesini artırır.

Türk Toraks Derneği Pulmoner Rehabilitasyon ve Kronik Bakım ÇG

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır