28 Ağustos 2018

Eşim çok kilolu, gündüz çok uyuyor. Mide küçültme ameliyatı tehlikeli midir?

 Aşırı kilolu (obez) olmak şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp krizi, inme, uyku apnesi ve kanser gibi çok sayıda hastalığın gelişme riskini arttırır. Çalışmalar aşırı kilolu insanları normal kilolulara göre daha az yaşadığını göstermektedir. Bu nedenle kilo vermek hayati önem taşır.

Aşırı kilo ile ilişkili sağlık sorunları olanların, diyet ve egzersizlerini uzman doktor kontrolünde yapmaları ve gerektiğinde iştah azaltıcı ilaçlar kullanmaları daha uygun olacaktır. 

Kilo verme yöntemlerinden bir tanesi de cerrahi tedavidir. Aşırı kilo ile ilişkili sağlık sorunu olan ve diğer tıbbi yöntemlerle kilo veremeyen hastalarda, mide küçültme ameliyatı düşünülebilir. 

Diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi, mide küçültme ameliyatlarının da bazı riskleri vardır. Ameliyat sırasında veya sonrasında kanama, enfeksiyon, bacaklarda pıhtı gelişmesi ve bunun akciğerlerdeki damarları tıkaması, bağırsaklarda tıkanma, kaçak olması ve beslenme bozukluğu gibi bazı istenmeyen olaylar gelişebilir. Bu istenmeyen olayların gelişme riski, hastanın sahip olduğu diğer tıbbi sorunlarla doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle ameliyat öncesinde hastalar uzman bir sağlık ekibi tarafından ayrıntılı bir değerlendirmeye alınır. Eşlik eden sağlık sorunlarının uygun şekilde tedavi edilmesi cerrahi riskini azaltmaktadır.  Örneğin, aşırı kilolu olan bir hastada gündüz aşırı uykululuk, uyku apnesinin habercisidir.  Bu hastaya önce uyku çalışması yapılarak tanı doğrulanmalı ve pozitif hava yolu basıncı (CPAP) tedavisi uygulanmalıdır. CPAP tedavisi,  cerrahi ile ilişkili ortaya çıkabilecek istenmeyen olayların gelişme riskini azaltır. Ancak, cerrahi sonrasında da CPAP tedavisine devam etmek gerekir.  

Sonuçta kilo verme ameliyatlarından sonra, genelde ilk 2 yıl içinde anlamlı ölçüde kilo kaybı sağlanmakta ve aşırı kilo ile ilgili sağlık sorunlarında düzelme olmaktadır. Ancak cerrahiden sonra da diyet ve egzersize devam etmek gerekir. Eski alışkanlıklarına devam eden hastalar cerrahi ile verdikleri kiloları kolaylıkla geri alabilir.

Türk Toraks Derneği Uyku Bozuklukları ÇG 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır