13 Aralık 2016

İçtiğiniz sigara yalnızca sizi değil, doğmamış bebeğinizi bile hasta ediyor!

 Çocuklar sigara ile sıklıkla pasif olarak karşılaşır. Yani sigara içen bir erişkinin, sıklıkla anne-babanın, içtiği sigara dumanı çocuğun bulunduğu ortamda soluduğu havaya karışarak onu etkiler. Modern yaşam tarzı çocukların daha çok ve daha uzun süre kapalı ortamlarda yaşamalarına yol açtığı için sigara dumanının çocuklar üzerindeki zararlı etkileri daha da artmaktadır. Ülkemizde çocukların en az % 60’ ı sigara içen bir yetişkinin içtiği sigaranın dumanına maruz kalmaktadır. Bu zararlar çocuk doğmadan önce başlamaktadır. Sigara içen yada etrafında sigara içildiği için pasif olarak sigara dumanına maruz kalan anne adayı gebenin karnındaki cenin (fetüs) de sigaranın zararlı etkisine maruz kalmaktadır. Bu nedenle sigaranın çocuklar üzerindeki zararlı etkisi henüz doğmadan başlamaktadır. Bu zararlı etkiler sigara dumanında bulunan 40 tanesinden fazlası kanserojen 4000’ in üzerinde farklı kimyasal madde ile oluşmaktadır. Bu zararların en önemlisi ve ağırı da çocuğun doğduktan sonra gelişmesinin devam ettiği akciğer ve diğer solunum yolu organlarında olmaktadır. Bu gün çocukluk çağının en sık ve kronik hastalığı olan astım için, kesinliği şüphe götürmeden kanıtlanmış en önemli nedeni bir çocuğun sigara dumanına maruz kalmasıdır. Sigaranın bir çocuğun sağlığı için ne kadar büyük bir felaket olduğu aşağıda başlıklar halinde anlatılmıştır.

 Hamilelik ve Fetüse  Etkileri

Annenin içtiği veya annenin çevresinde içilen sigaradan alınan zararlı maddeler plasenta aracılığı ile fetüse (cenin) geçer. Bu fetüsün küçük doğmasına, akciğer gelişimini engellenmesine, kalp-damar yapılarının damar sertliğine eğilimli olmasına neden olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemlerinde istenmeyen değişiklikler olur. Mesela bu bebekler astıma ve alerjik hastalığa daha eğilimli doğarlar. Ayrıca annede hamilelik ile ilgili olarak yaşanabilecek komplikasyonları arttırır.

 Yenidoğan Bebeklere Etkileri

Sigaraya maruz kalan annelerin bebekleri daha küçük doğarlar. Bu gerilik bebeklerin akranlarına göre daha yavaş büyümesine de neden olabilir. Bu annelerin daha az sütü olur. Bu bebeklerde anin bebek ölümleri sigaraya maruz kalmayan bebeklere göre daha sık görülür. Sigara içen annelerin sütü daha az olur. Ayrıca sigara dumanına maruz kalan bebeklede “ani bebek ölüm sendromu” daha sık görülür.

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü ÇG 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır