30 Kasım 2016

Uyurgezerlik bir hastalık mıdır?

Uykuda yürüme -uyurgezerlik- gece uyku sırasında kalkıp etrafta yürümek olarak tanımlanır. Çocuklarda daha sıktır ve genellikle yaş ilerledikçe ortadan kaybolur. Seyrek ortaya çıkan uyurgezerlik sıklıkla bir hastalığı işaret etmez ve tedavi gerektirmez. Ancak tekrarlayan uyurgezerlik atakları altta yatan bir uyku bozukluğuna bağlı olabilir.

Uyurgezerlik erişkinlerde daha az görülür ve altta yatan bir uyku bozukluğu ya da medikal ve mental bozukluklara bağlı olabilir.

Uyurgezerlik, derin uyku sırasında oluşan bir bozukluktur. Genellikle uyuduktan 1-2 saat sonra ortaya çıkar. Genellikle birkaç dakika sürer ancak, daha uzun da sürebilir. Kişi kalkıp yatağın kenarına oturur, gözlerini açar ama bakışları donuktur. Etrafta dolaşır, günlük işlerini yapabilir, giyinebilir, ama etraftaki kişilerle konuşmaz. Hastayı uyandırmak zordur. Uyandığında bir süre kendine gelemez, olanları hatırlamaz. Tekrar uykuya dalması çok kolay olur. Bazen uyku bozukluğu gündüz aktivitelerini etkileyebilir.

Hastalar nadiren de olsa gardroba tuvaletini yapmak gibi tuhaf davranışlarda bulunabilir. Evden çıkabilir, araba kullanabilir, tehlikeli davranışlarda bulunup kendini yaralayabilir. Uyandırmaya çalışıldığında etrafındakilere şiddet uygulayabilir. Bazen uyurgezerlikle birlikte “uyku terörü” dediğimiz uyku sırasında yatak eşine ya da etrafındakilere şiddet uygulama davranışları da görülebilir.

Eğer bir aile ferdinizde uyurgezerlik varsa, en önemli olan şey, bu sırada oluşabilecek kazaların ve yaralanmaların önlenmesi için gerekli önlemlerin alınmasıdır (Kapıların kilitlenmesi, kesici aletlerin ortadan kaldırılması, camların kapatılması gibi).

Türk Toraks Derneği Uyku Bozuklukları Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır