12 Kasım 2016

Orda bir köy var uzakta: Asbest'li köyler

Asbest, bazı iş kollarında kullanılan ve bu iş kollarında çalışan işçilerin maruz kalmasıyla çeşitli akciğer hastalıklarına yol açan lifsel bir mineraldir. Bunun dışında ülkemizin bazı bölgelerinde toprakta da asbest ve türevleri bulunmaktadır. Aktoprak olarak (beyaz sıva toprağı) adlandırılan bu toprak köylüler tarafından sıva ve boya malzemesi olarak kullanılır. Bu evlerde yaşayan kişiler doğduklarından itibaren asbest içeren havayı solurlar. 40 yıl kadar önce Prof.Dr.İzzettin Barış bu konuda araştırmalar yapmış ve ülkemizdeki asbest içeren bölgeleri saptamak adına önemli bulgular elde etmiştir.

Türkiye Mezotelyoma Çalışma Grubu tarafından Türkiye genelinde 379 köyde en az 98,453 kişinin ise ciddi düzeyde asbest ile temas halinde olduğu bildirilmiştir. Diyarbakır, Tokat, Kütahya, Sivas, Konya, Yozgat, Eskişehir, Muğla, Malatya, Çorum, Elazığ ve Adıyaman’ın bazı köylerinde asbest saptanmıştır.
Asbeste maruz kalan kişilerde ortaya çıkabilecek en önemli hastalık mezotelyoma olarak adlandırılan akciğer zarının kanseridir. Bunun dışında akciğer zarında sıvı birikimine, akciğer zarında kalınlaşmaya ve akciğerin katılaşmasına yol açabilir. Özellikle sigara içen kişilerde akciğer kanseri riski de artar.

Ülkemizdeki asbestli toprakta yaşayanlar arasında, hiç önlem alınmazsa, 20 yıl içinde 2500 mezotelyoma olgusu çıkacağı hesaplanmıştır.

Öncelikle asbest temaslılarının sigara içmesi, hastalıkların özellikle de akciğer kanserinin oluşumunu hızlandırdığından, sigarayı bırakmaları veya hiç sigara içmemeleri gerekir.
Çevresel asbest teması olan kişilerin nefes darlığı, yan ağrısı, göğüs ağrısı, zayıflama şikayetleri olduğunda hiç beklemeden bir göğüs hastalıkları uzmanına muayene olması gereklidir.
Çevresel asbest temasını ortadan kaldıracak basit önlemler; asbestli toprağın ev duvarlarının boyanmasında kullanılmaması, açıkta bulunan asbestli toprakların üzerlerinin örtülmesi olabilir. Ancak en önemlisi halkın bilgilendirilmesidir.

Asbest ile temas eden kişilerde yukarıda sayılan hastalıkların ortaya çıkması için yaklaşık 20 yıl süre geçmesi gerekir. Bu nedenle temas etmiş kişilerin, şikayetleri olmasa da akciğer filmi, solunum fonksiyon testleri ile Göğüs hastalıkları Uzmanı tarafından yıllık kontrollerinin yapılması, hastalıklarına erken tanı koyulması için gereklidir.

Türk Toraks Derneği

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır