15 Şubat 2020

BU BİNA BENİ GERÇEKTEN HASTA EDİYOR OLABİLİR Mİ?

          Günlük yaşamda modern ofisler, plazalar çalışma ortamı olarak son derece özendirici ve keyifli görünmektedir. Peki hiç bu binaların, hastalık nedeni olabileceğini düşündünüz mü?

          Ofis veya plaza hastalığı da denilen hasta bina sendromu ilk defa tüm dünyada çok katlı, tam izolasyonlu modern binaların 1970’lerin sonunda çığ gibi artmasıyla tıp lüteratürüne girmiş bir hastalıktır. Bu dönemde Dünya Sağlık Örgütü yeni yapılan binaların % 10-30’nun insan sağlığına zararlı olacak şekilde iç hava kirliliği sorunlarının olduğunu saptamış ve ilk defa hasta bina sendromu” ismi kullanılmıştır.

          Daha sonra yapılan araştırmalarda, sendromun başlıca nedenleri olarak yapılan binalardaki havalandırma sistemlerindeki yetersizlik, binaların yapı malzemelerinden sızan kirleticiler, iç ortamlarda kullanılan malzemelerdeki kimyasalların sorumlu olduğu saptanmıştır.    Ayrıca kadın çalışanların erkeklere göre bu binalardan daha fazla etkilendikleri de gösterilmiştir. Çalışanlarda yapılan değişik çalışmalarda saptanan şikayet ve bulgular; nedeni izah edilemeyen öksürük, nefeste tıkanma, astım benzeri tablo ya da astımı olanlarda sık ataklar, baş ağrısı, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, gözlerde burun ve boğazda kuruma, baş dönmesi, mide bulantısı, ciltte kuruma, kaşıntılar,  kaslarda, eklemlerde ve tüm vücutta ağrılar, uyuşmalar, karıncalanmalar, kokulara duyarlılık, kişilik değişiklikleri, sinirlilik, ağlama krizleri, paranoya ya da depresyon benzeri psişik tablolar, sık bronşit, antibiyotiklere cevap vermeyen sık zatürre gibi çok farklı klinik tablolar olduğu gösterilmiştir.

          Hastalığın önlenmesi için çalışma ortamında kağıt tozları, sigara dumanı, fazla bilgisayar-fotokopi makinası bulundurulmaması, ortam sıcaklığının 23’C’nin altında tutulması, kişi başı taze hava ventilasyonunun dakikada 20 litrenin üstünde olmasının sağlanması, binanın temizliğine dikkat edilmesi, su temin sisteminin sağlam olması gibi önlemler alınabilir.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyen kişiler, bir Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurabilir.

Türk Toraks Derneği

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır