13 Temmuz 2016

ÖLDÜREN TOZ: MESLEKİ ASTBEST VE RİSKLERİ

      Astbest, ısı ve basınca dayanıklılığı nedeniyle geçtiğimiz yüzyıl başından beri binden fazla iş kolunda kullanılan sert lifsel mineral yapıda bir maddedir. Nefes yoluyla alındıktan sonra iğne şeklinde akciğer ve akciğer zarına batarak uzun süreli bir iltihap ve dokuda kalıcı hasara yol açar. 

      Astbeste bağlı hastalıklarda ilk maruziyet ve hastalık gelişimi arasındaki süre nispeten uzun (10-40 yıl) olduğundan dolayı bu maddenin hastalığa neden olduğu yıllar boyu anlaşılamamıştır. Ancak 1960’lardan itibaren yapılan bilimsel çalışmalar, astbest’in akciğer kanseri, akciğer zarı kanseri (mezotelyoma) başta olmak üzere pek çok kanser türüne yol açtığı, ayrıca akciğer zarının sertleşip kemikleşmesi sonucu solunum yetmezliğine varan olumsuz sonuçlarla ilişkili olduğu net bir şekilde ortaya konmuştur. Bu nedenle de 2010 yılı itibariyle astbest’in kullanımı, hemen hemen tüm dünyada yasaklanmıştır. Buna rağmen, geçmişte maruz kalınan astbest’in insan sağlığı üzerine olumsuz riskleri halen devam etmektedir. 
      Asbest maruziyetinin yüksek olduğu işçiler ve işkolları; metal kaplama işçileri (gemi söküm ve tersane işçileri de dahil), motorlu araç işçileri, marangozlar, elektrikçiler, yapı işçileri, kazan operatörleri, mühendisler, dökümcüler, dok işçileri, makine yedek parça operatörleri, badanacılar ve dekoratörler olarak sayılabilir. Kentsel dönüşüm ise sadece mesleki değil, aynı zamanda toplum sağlığı açısından “çevresel maruziyet riski”ni de beraberinde getirmektedir.
Risk grubu olan kişiler konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bir Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurabilirler.
 
Türk Toraks Derneği
 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır