11 Haziran 2016

Akciğerde neden su toplanır?

Aslında akciğerde değil, akciğerlerin etrafını saran zarın içinde su toplanır. Plevra denilen bu zarın içinde su toplanmasının pek çok nedeni olabilir. Sebep akciğerlerin veya plevranın hastalıkları olabileceği gibi akciğer dışındaki organların hastalıkları bile buna yol açabilir.

Akciğer dışındaki hastalıkların başında kalp yetmezliği gelir. Kalp yetmezliğinde çoğunlukla iki taraflı sıvı toplanması görülür. Böbrek hastalıkları ve karaciğer yetmezliği de diğer sebeplerdir.

Sıvı toplanmasına yol açan akciğerle ilgilendiren hastalıklar ise çok sayıdadır. Akciğer kanseri plevraya yayıldığında tüm göğüs yarısını kaplayacak kadar sıvı oluşur. Verem hastalığı bazen sadece plevra zarını etkiler. Genellikle genç erişkinleri etkileyen bu hastalıkta toplanan sıvı miktarı kanser hastalarından daha azdır. Bazı zatürre hastalarında aynı zamanda sıvı toplanması da görülebilir. Buna halk arasında “zatülcenp” ismi verilir. Akciğer damarlarının pıhtı ile tıkanması (pulmoner emboli) durumunda hastanın ani başlayan göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikayetleri ile birlikte çoğunlukla az miktarda sıvı toplanması görülür. Bu hastalıkların hangisinin sıvı toplanmasına yol açtığının anlaşılması için, ilk aşamada göğüs hastalıkları uzmanının sıvıdan örnek alması ve laboratuvara göndermesi gereklidir.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır