15 Nisan 2019

Düz paket nedir?

Sigara paketi tütün ürünleri için bir çeşit taşınabilir reklam panosudur! 

Sigara paketi sigarayı daha çekici  halde sunar, pazarlar ve tüketimi teşvik eder, 

Sigara paketinin parlak ve akıl çeldirici görüntüsü kaldırıldığında altından  yılda 6 milyon kisiyi öldüren ve çok daha fazlasının sağlığını bozan  bağımlılığın nedeni olan öldürücü tütün ürünü  çıkar.  

Düz Paket Nedir?  

Düz ( standard paket ),  yasalar uyarınca, sağlık uyarıları dışında, markanın adı ve  ürün bilgisinin standart yazı tip ve boyutuyla yazılması ve markaya ait logo, renk, resim ve promosyon bilgilerinin kullanılmasının yasaklanması olarak tanımlanır.  

Türkiye'nin de imzaladığı Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi'nin (TKÇS) Madde 11.Tütün Ürünlerinin Paketlenmesi ve Etiketlenmesi ve Madde 13. Tütün Reklam , Promosyon ve Sponsorluğu uyarınca , sözleşmeyi imzalayan tarafların düz paket uygulamasına geçişi önerilmektedir.  

Düz Paket Uygulamasıyla: 

1. Tütün ürünlerinin çekiciliği azalacaktır.

2. Tütün paketleme , reklam ve promosyonu etkileri azalacaktır.

3. Bazı tütün ürünü paketlerinin, ürünü daha az zararlıymış gibi gösteren reklam etkisi azalacaktır.

4. Sağlık uyarılarının daha çok dikkat çekecek ve etkisi artacaktır. 

Bu bilgiler çok sayıda bilimsel çalışmayla kanıtlanmıştır. 

Dünyada Düz Paket Uygulaması  

Avustralya Aralık 2012 'de dünyada düz paket uygulamasını başlatan ilk ülke olmuştur. Fransa, İrlanda, Birleşik Krallık Mayıs 2016 itibarıyla düz paket için gerekli olan tüm yasal düzenlemeleri tamamlanmış olacaktır. Yeni Zelanda, Singapur, Norveç ve İsveç'te yasal düzenlemeler açısından önemli yol katedilmiştir. 

T.C Sağlık Bakanlığı, 29249 nolu 27 Ocak 2015 tarihli “2015-2018 Ulusal Tütün Kontrolü Eylem Planı” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren genelgeyle düz paket uygulamasına geçileceğini  kamuoyuna taahhüt etmiştir. 

TTD’nin de, TKÇŞ ve DSÖ doğrultusunda desteklediği bahsi geçen kararlar ile ilgili olarak bir süre sonra, Sağlık Bakanlığı tarafından ‘markayı yok hükmüne taşıyor olma’ gerekçesiyle gündemlerinden çıkardıkları açıklamasında bulunulmuştur.  

Tütün Endüstrisinin Marka Kazanımları, Halkımızın Akciğer Sağlığından Değerli Olamaz!  

TÜİK tarafından yapılan Türkiye Sağlık Araştırmasına göre  2014 yılında 2010 yılına göre erkeklerde sigara içme oranı % 39 dan % 42 ye ulaşmış, kadınlarda da 2010 yılında % 12 olan sigara içme oranı  2014 yılında % 13 olmuş, dünya genelinde e-sigara ve nargile tütün endüstrisinin yeni oyunları olarak gündeme gelmişken, TKÇS imzalanmasıyla elde edilen kazanımların kaybedilmemesi adına, TTD Tütün Kontrolü Çalışma Grubu olarak, Sağlık Bakanlığı'nı imzaladığı DSÖ Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi kurallarını  uygulamaya ve düz paket uygulamasıyla ilgili yasal düzenlemeleri tekrar yürürlüğe koymaya davet ediyoruz. 

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır