12 Mayıs 2016

Hava kirliliği, astım hastasını etkiler

Havaya karışan birçok gaz ve parçacıklar hava kirliliğine neden olur. En çok trafikteki egzoz dumanı ve fabrikaların dumanı havayı kirletir.

Her geçen gün bu hava kirliliğinin artması ile astım hastalığının, ataklarının ve hastaneye başvuruların arttığı görülmektedir. Hem iç ve dış ortamdaki hava kirliliği astımı etkileyebilir. Havadaki ani nem ve ısı değişikliklerinde, rüzgarlı, soğuk ve yağışlı havalarda yakınmalar artar.

Ozon, sülfür dioksit ve partikülleri içeren dış ortam hava kirliliği de iç ortam havasının kalitesini bozarak astım bulgularına neden olur. Havada bulunan tahriş edici maddeler astım hastalarını sağlıklı kişilerden daha fazla etkiler, hastalık belirtilerini başlatır ya da hastalığı ağırlaştırabilir. Ev içinde özellikle az havalanan yerlerde havadaki sigara dumanı, gaz ocağı, odun veya kömür sobaları ve şömine, formaldehit salan mobilyalar, radon gazı, deterjan, çamaşır suyu gibi temizlik malzemeleri, parfüm ve deodorant gibi kozmetik ürünler alerjik yolla veya tahrişle solunum yollarını uyarabilirler.

Türk Toraks Derneği Astım Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır