20 Nisan 2016

Akciğer sertleşmesinin belirtileri nelerdir?

Hastalığın dönemlerine göre, akciğerlerin, hastalık ile etkilenmesine bağlı olarak değişik belirtiler gösterebilir.

Erken dönemde hiçbir belirti vermeyebilir.Bu dönemde bazen, hiçbir şikayeti olmayan hastada herhangi bir nedenle, çekilen bir akciğer grafisi ile tanı konabilir.

İlk belirtiler olarak sıklıkla kuru öksürük ve eforla artan yani yol, yokuş yürümek veya merdiven çıkmak gibi durumlarda oluşan nefes darlığı görülebilir. Hasta kendi yaşında olan diğer kişilerden daha sıklıkla yorulduğunu ve zaman içinde yol yürüme, nefes alma kapasitesinin azaldığını fark edebilir. Genellikle öksürük kuru ve balgamsızdır. Çabuk yorulma, güçsüzlük, kilo kaybı olabilir.

İlerleyen dönemde hastanın istirahat halinde de nefes darlığı olabilir. Hatta günlük aktivilerini yaparken olan şikayetleri yüzünden yaşantısını kendi başına sürdürmede zorlanabilir. Mutlaka tıbbi destek gereklidir. Kendi başına yanında yardımcı olmadan yaşantısını sürdürmekte zorlanabilir. Tuvalete giderken, yemek yerken hatta konuşurken zorlanabilir. Hastanın parmak uçlarında çomaklaşma denilen kalınlaşmalar görülebilir.

Bu bulguları olan hastalarda bu konuda ihtisas yapmış uzmanlara başvurması ve bu merkezlerde ileri tetkik ve tedavi olanaklarının planlanması uygundur.

Türk Toraks Derneği Klinik Sorunlar Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır