2 Nisan 2016

Gece nefes darlığıyla uyanıyorum...

İnsanlar biyolojik evrimleri boyunca iç saatlerine uygun olarak, geceyi uyuyarak yani dinlenerek geçirirler. Ancak modern yaşam koşulları, insanın bu içgüdüsel yaşam döngüsünü bozabilmektedir.

İnsan sırtüstü yatarak uyuyan ender canlılardandır. Ancak yerleşik düzene geçiş ve dokumacılığın keşfi, insanları yastıklarla tanıştırmıştır. Sabah dinlenmiş ve zinde olarak uyanmak, maddi karşılığı olmayan, kıymeti bilinmesi gereken çok güzel bir durumdur.

Burundan başlayan solunum yolundaki daralmalar önce masum horlamalara ve zaman içinde uykuda solunum durmalarına kadar gidebilir. İnsan uyurken solunumu durduğunda veya çeşitli nedenlerle solunum işlemini yapamadığında hemen uyanır. İnsanın uyandıran nefes alamama hissi, nefes darlığı veya boğulma hissi gibi tanımlanan durumlar bazı hastalıklarla ilişkilidir. Bu durumların bazen bir kaçı aynı kişide bir arada olabilir.

Astım, KOAH, solunum yolu infeksiyonları, reflü, kalp yetmezliği, panik hastalığı, akciğer sertleşmesi ve uyku-apne sendromu bu hastalıkalrın başlıcalarıdır. Nefes darlığı ile uykudan uyanıyorsanız sebebini araştırmak için bir Göğüs Hastalıkları uzmanına başvurmak en uygun yoldur.

Türk Toraks Derneği

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© 2017 Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır