15 Mart 2016

Akciğer kanserinde ameliyat kararı nasıl alınır?

Akciğer kanseri ne yazık ki, en çok ölüme sebep olan kanser cinsidir. Akciğer kanseri hastalarından en iyi tedavi seçeneği ameliyat ile kanserli dokunun vücuttan tamamen temizlenmesidir. Bu nedenle akciğer kanseri tanısı koyulduğunda öncelikle hastanın ameliyata uygun olup olmadığı değerlendirilir.

Akciğer kanseri için yapılabilecek en büyük ameliyat, pnömonektomi denilen akciğerin birinin çıkarılması işlemidir. Bu sebeple hastalığın tek akciğer alanında sınırlı olması gerekir. Hastalık lenf noduna yayılmışsa, karşı akciğerdeki veya göğüs kafesi dışındaki lenf bezleri etkilenmemiş olmalıdır. Ayrıca kanserin ilerleyerek kalbe, büyük damarlara, yemek borusuna yayılmamış olması gerekir. Tümör kana karışıp beyin, karaciğer, kemikler gibi uzak organlara yayılmışsa ameliyatla tedavi edilme imkanı kalmamıştır.

Akciğer kanserinin çeşitli patolojik tipleri vardır. Bunlardan küçük hücreli akciğer kanseri erken dönemde kana karıştığı ve vücudun başka bölümlerine yayıldığı için tedavide ameliyatın faydası yoktur, başlıca tedavi seçeneği kemoterapi dediğimiz ilaç tedavisidir.

Bunun dışında tedavisi zor bir hastalık olan akciğer kanserinin sebebinin çok büyük oranda sigaraya bağlı olduğunu, sigara içmeyerek veya sigarayı bırakarak akciğer kanseri ile savaşta en büyük adımı atacağımızı unutmamalıyız.

Türk Toraks Derneği

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır