13 Mart 2016

Uyurgezerseniz, ya da yakınınızda varsa ne yapmalı?

  • Uykuda yürüme haftada 1-2 defadan fazla oluyorsa,
  • Kendine ya da başkalarına zarar verecek davranışlar ortaya çıkıyorsa,
  • Hane halkının uykusunda bozulmaya ya da kişinin bu nedenle utanç duymasına neden oluyorsa,
  • İlk kez erişkinlikte ortaya çıkıyorsa, ya da
  • Çocuğunuzun ergenlik yaşlarına kadar devam ettiyse, uyku bozuklukları ile ilgilenen bir doktora başvurmanız gerekir.

Doktorunuz, herhangi bir uyku bozukluğunu ekarte etmek için sizden uyku testi (polisomnografi) yaptırmanızı isteyebilir. Uyku testi için bir gece hastanede kalmanız gerekir. Test sırasında beyin dalgalarınız, solunumunuz, kalp atışlarınız, kas hareketleriniz kaydedilir.

Eğer uyku testinde bir uyku bozukluğu saptandıysa, onun tedavi edilmesi ile uykuda yürüme ortadan kalkabilir. Altta yatan bir bozukluk saptanmazsa, genellikle bir tedavi gerekmez. Yaralanmanın önlenmesi için evde gerekli önlemlerin alınması, uyku düzeninin sağlanması, uyku öncesi gevşemeyi sağlayıcı aktiviteler yapılması (kitap okuma, ılık duş, yoga gibi) faydalı olabilir. Uykuda yürüyen biri uyandırılabilir, ancak uyandığında sinirli olabileceği akılda tutulmalıdır. Çocuğunuz uykuda yürüyorsa onu yatağına doğru yönlendirip yeniden yatmasını sağlayınız.

İlaç tedavisi genellikle gerekmez ama, eğer, şiddet davranışları oluyorsa, aile çok rahatsızsa ya da kişi çok rahatsızsa uyku ilaçları ya da anti-depresan ilaçlar kullanılabilir.

Türk Toraks Derneği Uyku Bozuklukları Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır