9 Mart 2016

İPF ile yaşamak

İPF (idiopatik pulmoner fibroz) hastalığı yaklaşık olarak, yüzbin kişinin 5'inde ortaya çıkan nadir görülen bir hastalıktır. Akciğerler giderek sertleşir ve hasta nefes alamaz hale gelir. Son 5 yılda hastalığı yavaşlatan ilaçlar geliştirilmiş olmasına karşın, günümüzde akciğer nakli dışında bir kesin tedavi seçeneği yoktur. Kronik gidişili tüm akciğer hastalıklarında olduğu gibi İPF hastalığında da hastanın ilaç kullanmak dışında, hastalığı ile baş edebilmesi için ek önlemler alması gerekir.

Doktorunuz tarafından size reçete edilen ilaçlara ek olarak, idiyopatik pulmoner fibrozis semptomlarınızı hafifletmek ve daha rahat nefes almak için kendiniz de birçok şey yapabilirsiniz. Birçok hastalıkta olduğu gibi, sağlıklı yaşam biçimi önemlidir. Bunun için, öncelikle sigara içmeyi bırakmalısınız. Sigara içimine devam edilmesi akciğerinizde ek hasar oluşturur.

Sağlıklı diyet uygulayarak, uygun kiloda kalmaya çalışın. Eğer yemekten sonra nefes darlığınız şiddetleniyorsa yemeğinizi sık aralıklarla küçük porsiyonlar halinde yiyin; günde 6-8 defa.

Aktif olmaya çaba gösterin. Fiziksel aktivite, sahip olduğunuz akciğer kapasitesini arttırarak, formda kalmanızı sağlar.Yürüyüş, bisiklete binme ve yüzme gibi egzersizler, kas ve eklemlerinizi fazla zorlamadan akciğerlerinizi çalıştırır. Fiziksel aktiviteyi dinlenme periyotlarıyla dengeleyin. Her zamanki aktivitelerinizin biraz değiştirilmesi, enerji ve oksijeni korumanıza yardımcı olabilir. Giyinme ve yemek pişirme gibi rutin işlerinizi ayakta değil oturarak yapmaya çalışın.

Ek olarak, doktorunuz size, sağlık hizmetleri profesyonelleri tarafından yapılandırılan ve denetlenen pulmoner rehabilitasyon programına başlamanızı önerebilir. Bu profesyoneller beslenme ile ilgili önerilerde bulunup solunum teknikleri öğreterek,hastalığınız hakkında bilgi ve manevi destek verebilir.

 

Türk Toraks Derneği Klinik Sorunlar Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır