19 Şubat 2016

Zatürre tehlikeli midir?

Halk arasında zatürre olarak bilinen akciğerin iltihaplanmasının tıbbi ismi pnömonidir. Esasen, akciğerin en uç yapısını oluşturan ve havadaki oksijenin vücuda girdiği bölge olan hava kesecikleri yaygın olarak iltihaplanır. Bu durumda hastaların dörtte birinde göğüs boşluğunda iltihabi bir sıvı toplanması görülebilir (zatülcenp, sulu zatürre). Uygun bir tedavi ile bu hastalık çoğu zaman düzelir ancak yaygın ve ağır olduğunda hastaneye ve hatta yoğun bakım bölümüne yatmak, ve bazen de göğsünden bir tüp aracılığıyla o iltihabi sıvıyı boşaltmak gerekir

Genellikle mikroplar ve virüsler bu durumu yapar ancak bazı ilaçların, radyoterapinin yan etkisi olarak da görülebilir. Eşlik eden bazı romatizma türü hastalıklar bu duruma yol açabilir.

Zatürre İkinci Dünya Savaşının sonuna kadar, tüberkülozla beraber insanlık alemindeki en yaygın ölüm sebebidir. 1950 lerden sonra penisilinin dünya üzerinde kullanıma girmesiyle zatürreden ölümler önemli ölçüde azalmıştır. Bunda çeşitli aşıların da önemli rolü vardır. Ancak halen yine de dünyada ülkeden ülkeye fark göstermekle beraber; 5 veya 6.ölüm nedenidir. Bebekler ve yaşlılarda, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde hala en önemli nedenlerin başında gelmektedir. Zatürre her yıl yaklaşık 450 milyon kişiyi yani dünya toplamının yüzde yedisini etkiler ve yaklaşık 4 milyon ölümle sonuçlanır. Kabaca herkes hayatında en az bir kez zatürre olur diye kabul edilir. Dünya üzerindeki ölümlerin çoğu gelişmekte olan ve tedaviye ulaşmada sorunu olan ülkelerde olmaktadır.

Türk Toraks Derneği 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır