11 Ocak 2020

Nikotin vücudumuza ne yapıyor?

Nikotin çok güçlü bir psikolojik uyarıcı ajandır. Bağımlılık ortaya çıkarma özelliği açısından eroin, kokain ve alkolden hiç farkı yoktur. Sigarayı ilk kez deneyen her üç kişiden biri tek sigara ile bağımlı hale gelir.

Bir sigara içildiğinde ortalama 10 saniye gibi kısa bir sürede yanaktan emilen nikotin beyne ulaşır ve eroin, kokain gibi maddelerin etkilediği merkezi uyararak bazı hormonların salınmasına neden olur. Bu da zek alma, gevşeme, sakinleşme, konsantrasyon gibi deişikliklerin ortaya çıkmasını sağlar. ödül gibi gelen bu değişikliklerin devam etmesi için vucudunuz daha çok nikotin istemeye başlar. İçtiğiniz sigaranın sayısı giderek artar. Çünkü nikotinin meydana getirdiği etkilere karşı vücutta tolerans gelişir.

Bunun anlamı şudur; vücuttaki nikotin miktarı arttıkça etkisi azalır. ödül gibi gelen değişikliklerin devamını sağlamak için giderek daha fazla nikotin almak gerekir.

Artık vücudumuz bu maddeyi gerek olmadığı halde giderek daha çok ister. Ayrıca niktoin almadığımızda hissettiğimiz sinirlilik, gerginlik, konsantrasyon bozukluğu, depresyon gibi duygular irademizle kontrol edebileceğimiz duygular değildir.

Tütün ürünlerinin içindeki nikotin kişde bu şekilde alışkanlık meydana getirir ve bunun sonucunda nikotinle birlikte sigaranın içindeki 100 e yakın kanserojen madde de vücudumuza girer.

Kendinize iyilik yapın ve sigarayı bırakın...

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır