5 Şubat 2016

836 yeni kanser ilacı geliştirme aşamasında

Dünyada her yıl 14 milyon kişi kansere yakalanıyor ve bu sayı 2025 yılında 20 milyona ulaşacak. ABD’de her 4 ölümden 1’inin sebebi “kanser” ve ölüm nedenleri arasında 2. sırada geliyor.

Bu doğrultuda ilaç endüstrisinin Ar-Ge merkezlerinde kanser hastalıkları için hedefe yönelik tedaviler geliştirmek üzere yenilikçi çalışmalar yürütülüyor. Söz konusu çalışmalar kapsamında ilaç şirketlerinin, klinik araştırma aşamasında olan veya Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından incelenmeyi bekleyen 836 kanser ilacı veya aşısı mevcut.

Tedavi geliştirmek üzere araştırmacı ilaç firmaları tarafından üzerinde en fazla çalışılan kanser türü ise akciğer kanseri. Akciğer kanseri, dünyada kanserden kaynaklanan ölüm nedenlerinin başında geliyor ve bu hastalığa tedavi oluşturmak üzere halihazırda 123 ilaç üzerinde çalışılıyor. Tüm yeni kanser vakalarının yüzde 3’ten fazlasını oluşturan “lösemi”nin tedavisine yönelik ise 106 yeni ilaç ve tedavi geliştiriliyor. Araştırmacı ilaç firmaları lenfoma tedavisi için ise 92 yeni ilaç üzerinde çalışırken, kadınlarda önde gelen kanser türü olan meme kanseri için 82 yeni ilaç geliştirilme aşamasında. Kanser türlerine yönelik olarak gelişim aşamasındaki diğer ilaçlar ise beyin tümörleri, cilt kanseri, kolorektal kanser, yumurtalık, prostat kanseri, çocukluk kanserleri, solid tümörler ve diğer kanser türlerini hedef alıyor. 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır