2 Ocak 2016

KOAH hastalarında pulmoner rehabilitasyon nasıl olmalı?

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişilerde, genellikle nefes darlığına bağlı olarak günlük yaşam sınırlanmıştır. Yürümek veya merdiven çıkmak gibi faaliyetler kısıtlandığı için, birçok hastanın yaşamı zorlaşmıştır. Zaman içerisinde azalan fiziksel aktivite ve hastalığın etkisine bağlı olarak kas gücü kaybı gittikçe artar. Pulmoner rehabilitasyon programı ile bu hastalarda fiziksel aktivitenin geliştirilmesine yardımcı olan bir egzersiz eğitimi sağlanır. Read the COPD Exacerbation Symptoms: Wheezing, Coughing, and More article > >Pulmonary rehab exercises include:

Pulmoner rehabilitasyonda genellikle uygulanan egzersizler şunlardır:

Lower-body exercises: Most centers provide a regimen of exercises that centers on leg workouts.Alt vücut egzersizleri: Bu egzersizler, bir koşu bandı üzerinde basit yürüyüş, bisiklet ergometresi ya da merdiven çıkma şeklinde olabilir. Bir çok klinik araştırma, pulmoner rehabilitasyon programlarında uygulanan bacak egzersizlerinin yararlı olduğunu ortaya koymuştur.  

Upper-body exercises: The muscles in the upper body are important for breathing, as well as daily activities.Üst vücut egzersizleri: Üst vücut kasları hem günlük aktivite hem de nefes almamız için önemlidir. Kol ve göğüs kaslarını çalıştırmak için yapılan kol bisikleti çevirme, yer çekimine karşı ağırlık kaldırma veya esnek bant ile germe egzersizleri solunum kaslarının gücü artırabilir. Ayrıca bir ağızlık yardımı ile dirence karşı üfleme yapılarak uygulanan nefes egzersizleri, özellikle These exercises are infrequently used, but may be helpful for people with very weak breathing muscles.solunum kasları çok zayıf olan kişiler için yararlı olabilir. Ancak unutulmaması gereken bu egzersiz programlarının pulmoner rehabilitasyon konusunda deneyimli merkezlerde yapılması gerektiğidir.

Türk Toraks Derneği Pulmoner Rehabilitasyon ve Kronik Bakım Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır