21 Aralık 2015

Astım neden kontrolden çıkar?

Aslında günümüzde ilaçlarını düzenli kullanan, Göğüs Hastalıkları Uzmanı'nın kontrolünde olan bir astım hastasının atak geçirmemesi gerekir. Ancak bazen hastalığın özelliğinden dolayı, bazen de hastanın ilaçlarını düzenli kullanmaması sebebiyle hasta atak geçirebilir.

Astım çok büyük oranda alerjik bir hastalıktır. Hastanın alerjik olduğu maddelerden mümkün olduğunca uzak durması gerekir. Bunun yanında boya, badana, parfüm gibi kimyasal maddeler de aşırı hassas bronşları uyararak astım atağını tetikleyebilir. Uzak durulacaklar arasında mutlaka sigarayı da saymak gerekir. Astım hastalarının yanında değil, evin öbür köşesinde bile sigara içilse, hasta hissedebilir.

Ancak hasta, Göğüs Hastalıkları Uzmanı'nın verdiği tedaviyi düzenli ve aksatmadan kullanırsa yukarıda sayılan etkenlere maruz kalsa bile şikayetin ortaya çıkma ihtimali çok düşüktür. Astım ilaçları hem hastayı tedavi eder hem de koruyucu özelliği vardır. Ama yapılan araştırmalar göstermiştir ki, hastaların %70'e yakını kendilerini iyi hissettiklerinde tedavilerini aksatmaya başlarlar. İlaçlar alışkanlık yapmasın, yan etki yapmasın diye genellikle bu şekilde davranan hastaların, astım ilaçlarının alışkanlık yapıcı özelliği olmadığını bilmesi gerekir. Ayrıca astım ilaçları mikrogram düzeylerinde ilaç içerir, bu düzeyde verilen ilaçların yan etkisi göz ardı edilebilir. Eğer astım hastası bu ilaçlarını düzenli kullanmaz ve atak geçirirse yüzlerce kat daha fazla ilaç kullanmak zorunda kalacaktır.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır