18 Aralık 2015

Akciğer damarları iltihaplanabilir mi?

Akciğer damar iltihabı nadir görülen hastalıklar arasında yer alır. Akciğer damarlarının iltihaplanmasına, başka organları da etkileyebilen bir çok durum yol açabilir. Hastalık erken tanı konmadığı durumlarda hayatı tehdit edebilir ya da organ hasarına yol açabilir. Bu nedenle mümkün olabildiğince erken tanı konması hayati öneme sahiptir.

Akciğer damarlarının iltihaplanmasına yol açabilecek hastalıklar arasında romatizmal hastalıklar, infeksiyon hastalıkları, sarkoidoz, alerjik reaksiyonlar, alerjik zatürre ve lenf sistemini tutan kanserler (lenfoma) yer alır. Ayrıca kendine has özellikleri bulunan özel isimlerle anılan (Wegener granülamatozu, Behçet Hastalığı, Churg-Strauss Sendromu, Takayasu arteriti gibi) bazı hastalıklar da vücudun diğer önemli organlarını etkilediği gibi akciğer damarlarında da iltihaplanma yapabilir.

Akciğer damar iltihaplarının neden oluştuğu konusu tam olarak aydınlanmamıştır. Ancak hastalık oluşmasında çevreninl, kalıtsal yatkınlığın ve bağışıklık sisteminin karma bir rolünün olduğu bilinmektedir. Hastalık çoğu durumda vücudun bağışıklık sistem hücrelerinin kendi doku ve organların karşı saldırıya geçmesi ile başlamaktadır. 

Türk Toraks Derneği Klinik Sorunlar Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır