16 Aralık 2015

Grip aşısı için ideal dönemin sonundayız

Grip aşısı, grip salgınları başlamadan önce yaptırılmalıdır. Bunun için ideal dönem ekim-kasım-aralık aylarıdır. Grip aşısının etkisi yapıldıktan 2-3 hafta sonra ortaya çıkar. Bu nedenle grip aşısının bir grip salgınından en az 2 hafta önce yapılmış olması gerekir. Aşının koruyuculugu, genellikle 6-12 ay kadardır. 

65 yaşından yaşlı olanlar, huzur evlerinde yaşayanlar, kronik kalp, akciğer, böbrek ve şeker hastalığı olanlarda gribin riski daha yüksektir. Risk altındaki kişilerin ve topluma giren ve gribe yakalanmak istemeyen herkesin grip aşısı olması gerekir. Ayrıca, doktor, hemşire gibi sağlık personeli ile huzurevlerinde çalışanlar da grip aşısı olmalıldırlar.

Grip aşısının etkinliği, aşı içinde bulunan virüs tipleri ile salgına neden olan virüs tipleri arasındaki uygunluga göre değişir. Grip aşısı ideal şartlarda %70-80 oranında koruma sağlar. 

Aşı yapılan kişinin yaşı önemlidir, aşının koruyuculuğu gençlerde yaslılara göre daha fazladır. Aşının yaşlılarda grip nedeniyle hastaneye yatışları %50, zatürre riskini %60 ve ölüm riskini de %70 oranında azalttığı bilinmektedir. 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır