13 Aralık 2015

Parmak çomaklaşması neden olur?

Akciğer hastalıkları: Parmak çomaklaşmasının en önemli nedenidir. Kanser, akciğer fibrozisi (akciğer sertleşmesi, esnekliğinin azalması ile giden bir hastalık), yaygın bronşektazi ve doğumsal bir hastalık olan kistik fibroz gibi hastalıklar, çomak parmak gelişimine yol açabilirler.

Astım ve KOAH hastalarında bu durum olmaz. Bizim ülkemizde tüberkülozlularda çok enderdir (%1’den az), ama Afrika ve Hindistan gibi yıllarca tedavisiz kalan ve akciğeri tahrip olan tüberkülozlularda daha sık gelişmektedir. Ülkemizde yaygın olarak bulunan tremolit asbest teması ile gelişen akciğer zarı kanserinde (mezotelyoma) de çomak parmak görülebilir. Akciğer kanseri ameliyatı sonrası, parmakların düzelmesi, iyiye gidişatın önemli bir bulgusudur.

Kalp hastalıkları: Kanda ve dokularda oksijen düşüklüğü yapan her nedende, çomak parmak gelişebilir. En sık nedenleri doğumsal olarak sağ kalpten sol kalbe kan karışması ile giden kalp hastalıklardır. Kalbin içyüzünü tutan iltihabi durumlar ve kalp içinde gelişen bazı tümörler de çomak parmak nedenidir.

Mide, barsak ve karaciğer hastalıkları: Emilim bozukluğu ile giden hastalıklar, karaciğer sirozu, barsakların kronik iltihabi hastalıkları olan Crohn hastalığı ve ülseratif kolit önde gelen nedenlerdir. Karaciğer kanserinde de çomak parmak görülebilir.

Diğer nedenler: Böbrek tümörleri, felç sonrası aynı taraftaki el ve ayak parmaklarında ve koldaki ellere giden sinirlerin kesilmesi ile o sinirlerin çalıştırdığı parmaklarda gelişebilir. Marangozlarda parmak uçlarının kesilmesi ve tekrarlanan darbeler de ender olarak çomak parmak geliştirebilir.

Esrar içenlerde ve damar içi narkotik madde kullananlarda yıllar sonra çomak parmak gelişebileceği ülkemizden Prof.Dr.Y.İzzettin Barış tarafından uluslararası literatüre katkı olarak bildirilmiştir.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır