6 Aralık 2015

Kan sulandırıcı kullanıyorsanız dikkatli olun

Akciğer damarlarında tıkanıklık olduğunda hastayı tedavi etmek için kan sulandırıcı ilaçları uzun süre kullanmak gerekir. Bu ilaçlar arasında en sık kullanılan kumadin grubu ilaçların dozunu ayarlamak ve sabit düzeyde tutmak zor olabilir. Kumadin grubu kan sulandırıcılar pek çok ilaç ve besinle etkileşimde bulunurlar (Kereviz, acı ağaç, maydanoz, karahindiba, anason, meyan kökü, papatya, at kestanesi, bohça otu, çarkıfelek çiçeği, çemen, dağ kestanesi, Frenk inciri, ısırgan otu, kaşıkotu, kırmızıbiber, kırmızı yonca, melekotu, melil ot, parmak otu, sinameki, su rezenesi, su yoncası, tatlı yonca, yabani turp, yabani havuç, yabani kıvırcık salatası, yonca, zargan). Bu durumda kumadin ya hastayı yeni bir pıhtıdan koruyacak düzeyde olmaz ya da kanamaya yol açacak yüksek düzeyde bulunur. Dolayısıyla hastanın kullandıkları ilaçları kontrollü kullanması ve aşırı sebze tüketimine dikkat etmeleri ve bu tür durumlarda daha sık hekime başvurmaları gerekir.

Yine antikoagulan kullanan hastalarda kanama yan etkisi (mide kanaması, beyin kanaması, idrardan kan gelmesi, diş eti kanaması vs...) gelişebileceği konusunda hasta uyarılmalıdır. Bu tür durumlarda hemen en yakın hastaneye başvurmaları söylenmelidir. Diğer yandan bu tür ilaçları kullanan hastalarını tırnaklarını derinden kesmemeleri, delici-kesici aletleri çok dikkatli kullanmaları gerekir. Küçük kazalarda dahi cilt altında kanamalar olabileceği unutulmamalıdır.

Akciğer damar tıkanıklığı nedeniyle halen ilaç kullanan hastalar herhangi bir nedenle ameliyat olacakları ya da bir işlem (örn.diş çekilmesi gibi) yapılacağı zaman doktorlarına muhakkak böyle bir hastalık geçirdiklerini hatırlatmalıdırlar.

Eğer hasta gebelik sırasında PTE geçirmişse ve daha sonra gebe kalma durumu varsa doktoruna danışmalıdır. Yine ailede (birinci derece yakınlarda) böyle bir durum varsa ve gebelik düşünülüyorsa hekim görüşü alınması faydalı olabilir. 

Türk Toraks Derneği Klinik Sorunlar Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır