2 Aralık 2015

Ya akciğer damarlarınız pıhtı ile tıkanırsa...

Akciğer damarlarının pıhtı ile tıkanması çok ciddi bir durumdur. Pulmoner emboli olarak adlandırılan bu hastalık tedavi edilmezse %25-30 oranında ölüme yol açar. Tedavi başlandıktan sonra bile ölüm olasılığı %2-8'dir. Akciğer damarını tıkayan pıhtı ne kadar büyükse veya ne kaar çok sayıda ise o kadar ciddi bir duruma sebep olur. 

Pulmoner emboli geliştiğinde hastada ani başlayan nefes darlığı, ani başlayan göğüs ağrısı gibi şikayetler başlar. Bazı hastalar ağızdan kan tükürebilirler. Ancak bu şikayetlere sebep olabilecek onlarca başka akciğer hastalığı olabilir. Bu nedenle tecrübeli bir göğüs hastalıkları uzmanı tarafından hastanın değerlendirilmesi çok önemlidir.

Akciğer damarlarını tıkayan pıhtı hemen her zaman bacaklardaki toplar damarlarda oluşur ve orada oluşan pıhtıdan kopan parçalar koparak damar sistemi boyunca seyahat ederek akciğer damarlarına ulaşır. Bacak toplar damarlarında pıhtı oluştuğu zaman hastada bacakta şişlik, ağrı, kızarıklık ve ısı artışı görülebilir. Göğüs hastalıkları uzmanı pulmoner emboliden şüphelendiği hastalarda akciğerleri muayene ettiği gibi bacakları da inceleyecektir.

Pulmoner emboli hastalığı seyrek bir durum değildir. Her yıl her 1000 kişiden birinde pulmoner emboli gelişir. Bu da 70 milyonluk ülkemizde her yıl 70 bin yeni hastanın ortaya çıkacağını gösterir. 

Türk Toraks Derneği Klinik Sorunlar Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır