22 Kasım 2015

İnternet, hastalıklar için doğru bir haber kaynağı mı?

Günümüzde internet ve sosyal medya hayatımızda çok önemli yer tutuyor. Dünyada internet kullanıcılarının sayısı 3 milyar kişiyi geçmiştir. 2 milyar kişi ise sosyal medyayı kullanmaktadır. Facebook kullanıcılarının sayısı ise 1.5 milyara ulaşmıştır. Twitter kullanıcısı da 320 milyon. Facebook sitesi dünya çapında en çok ziyaret edilen 2. sitedir (ilk sırada Google yer alıyor).  

Bu sayılar önceki yıllara göre katlanarak artıyor ve giderek de artacağı gözüküyor. Yapılan bir araştırmada 7 gün boyunca sosyal medyaya girmesine izin verilmeyen kişilerdeki isteğin sigara, alkol, uyku ve cinsellikten daha güçlü olduğu saptanmıştır. Sadece bilgisayardan değil, cep telefonlarımızdan da ulaşılabilen bu sosyal uygulamalar artık hayatımızın merkezine oturmuş durumdadır. 

Bu haliyle internet ve medya, sağlık konusunda bilgiye ihtiyaç duyulduğunda da günümüzde ilk başvuru kaynağı haline gelmiş durumdadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde kronik hastalıklarla ilgili 1200 facebook sayfası mevcut ve kronik hastaların %75'inin internetten bilgi edinmek için başvurduğu saptanmıştır. İspanya'da yapılan bir araştırma da hastaların hekime gitmeden önce %90'ının internette araştırma yaptığını ortaya koymuştur.

Peki internetten elde edilen sağlık bilgileri ne kadar doğru ve güvenilirdir. Ne yazık ki bu bilgilerin büyük kısmının yeterli ve güvenilir olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu yüzden öncelikle hangi siteden bu bilgilerin okunduğuna dikkat etmek gerekir. Ticari kaygı içermeyen uzmanlık derneklerinin sitelerini, Anadolu ajansı gibi haber ajanslarının sitelerini bu konuda dikkate almak doğru bir yaklaşım olabilir. 

Akciğer hastalıkları konusundaki en büyük uzmanlık derneği olan Türk Toraks Derneği'nin şu an okumakta olduğunuz web sitesi ile birlikte "Hayat Nefesle Başlar" Facebook sayfasından güncel ve doğru bilgiye ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

(Not: İstatistiki veriler konusunda DoktorlarSitesi.net sitesi kurucusu Dr.Fatih Batı'nın sunumundan yararlanılmıştır).

TÜRK TORAKS DERNEĞİ

 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır