16 Ekim 2015

KOAH, tamamen tedavi edilebilir mi?

Ne yazık ki hayır :(

KOAH, önlenebilir, kontrol edilebilir bir hastalıktır ama tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. KOAH'ın en önemli sebebi sigaradır. Sigaranın içinde insan sağlığına zararlı yüzlerce madde bulunur. Bu maddelerin akciğerlere verdiği zarar geri dönüşümsüzdür. Sigaranın etkisiyle bronşlarda iltihap meydana gelir ve kronik bronşit oluşur. Bunun yanında akciğerlerdeki, nefes almamızı sağlayan alveol dediğimiz keseciklerin duvarları sigaranın etkisiyle parçalanır. Böylece amfizem ortaya çıkar. KOAH dediğimiz hastalık hem amfizem hem kronik bronşitin birlikte olduğu bir durumdur. Bazı KOAH hastalarında amfizem bazılarında ise kronik bronşit ön plandadır, ama mutlaka ikisi bir arada bulunur.

KOAH'da uygulanan tedavi yöntemleri sigaranın verdiği bu zararı geriye çeviremez, ancak ilerlemesini önlemeye yardımcı olabilir. Hastalığın ilerlemesinin önlenmesi için yapılması gerekli temel tedavi ise sigaradan uzaklaşmaktır. 

KOAH hastaları sürekli olan şikayetlerinin yanında bazen nefes darlığında, öksürük, balgam şikayetlerinde artışın meydana geldiği ataklar da geçirirler. Bu atakların en önemli sebebi infeksiyonlardır. KOAH hastası bir atak geçirdiğinde bu hayatını tehdit edebilir, eski haline gelmesi aylar sürebilir. İnfeksiyondan kaynaklanan atakları azaltmak için KOAH hastasının sonbahar döneminde grip aşısını yaptırması gereklidir. 

Ayrıca nefes almamızı sağlayan kasların zayıflamaması için beslenmesine dikkat etmeli, hekimin uygun gördüğü rehabilitasyon kapsamında spor yapmalıdır.

Nefes açıcı olarak kullanılan, hastaların genellikle "fıs fıs" diye tanımladığı ilaçların KOAH hastalığının ilerlemesi üzerine etkileri sınırlıdır. Bu ilaçlar her yıl sık atak geçiren nefes darlığı ileri hastalarda daha çok işe yarar. Hastanın nefes darlığı şikayetini daha az hissetmesini sağlarlar. Bu ilaçlardan hastalığı iyileştirmelerini, ilerlemesini tamamen durdurmasını beklememek gerekir. Bu sebeple bu ilaçların uygun hastalarda Göğüs Hastalıkları Uzmanı tarafından başlanması, işe yarayıp yaramadıklarının solunum fonksiyon testleri ve hastanın şikayetleri ile değerlendirilerek kontrol edilmesi gereklidir. Bu sebeple KOAH hastalarının bir atak durumu yoksa 3 ayda bir hekim kontrolüne gitmeleri çok önemlidir.

Türk Toraks Derneği

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır