9 Ekim 2015

Eyvah, öksürdüm ve kan geldi

Hemoptizi, akciğer ve solunum yollarından gelen kanamanın ağızdan çıkarılmasıdır. Çok rahatsız edici ve korkutucu bir durumdur. Mide ve sindirim sisteminden veya burun-boğazdan gelen kanamalar ile bazen karışabilir.

Genellikle öksürük ve balgam ile karışıktır. Çok az miktarda olabileceği gibi, yaşamı tehdit eden miktarda da olabilir. %90-95 olasılıkla iç basıncı yüksek olan, aorta ve kaburga damarlarından köken alan bronş atardamarlarının kanaması ile ortaya çıkar.

Kendisi de eski bir tüberkülozlu olan yazar Rıfat Ilgaz, bir çok hikaye ve romanında, muhtemelen öz tecrübesiyle bu durumu anlatır. Daha doğrusu Cumhuriyetin ilk dönemi bir çok yazarın hikaye ve romanlarında geçen korkutucu bir tablodur bu. Kanamalar daha çok ani hastaneye yatış nedenidir ve o zaman için kanamanın tek nedeni tüberkülozdur. Eski Türk filmlerinde beyaz mendiline, öksürerek kan tüküren genç kızın durumu da hiç de parlak sayılmazdı. Kerime Nadir’in bu konu üzerine yazdığı bir çok eser, bir döneme damgasını vurmuştur.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır