4 Ekim 2015

Dost mu, düşman mı? Nanopartiküller

Nanoteknolojiyle üretilen ürünler İnsanların günlük yaşamına hızla girmektedir. Şu an günlük yaşamda kullanılan 600-700 maddenin nanoteknoloji ile üretildiğini belirtti.

Nanoteknoloji ürünleri, nanopartikül denilen 0.1 mikron büyüklüğündeki partiküllerden oluşur. Bu ürünler tıraş losyonlarında, güneş kremlerinde, evlere alınan kir, yağ tutmaz maddelerde, yanmaz, pas tutmaz tavaların hepsinde kullanılmaktadır.

Bu teknoloji 10 yıl öncesine kadar 'tamamen zararsız' diye tanıtılırken, son yıllarda zararlarıyla ilgili birtakım deneysel hayvan çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. Kirli havanın içinde bulunan ve 0.1 mikron altında olan dizel hava partiküllerinin zararlı olduğu göz önüne alınarak deneysel çalışmalar yapılmıştır. Deneysel hayvan çalışmalarının sonucunda, nanopartiküllerin bugüne kadar bildiğimiz zararlılardan çok farklı, tahmin edemeyeceğimiz büyüklükte zararlarının olma olasılığı ortaya çıkmıştır.

Nanopartiküllerin zararları hakkında yapılan ilk gözlemlerde, solunum, kalp damar sistemi, kan pıhtılaşma sistemini etkilediği ve bu yolla her sistemde etkisini gösterebildiği, hatta akciğer kanseri ile akciğer üzerindeki zarın kanserini yaptığı deneysel hayvan çalışmalarında gözlenmiştir. Kalp, beyin ve akciğerlerin kendi damarlarında çok ciddi hasarlar oluşturduğu, bronşit, amfizem gibi hastalıklara da yol açtığı yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır.

Yapılan deneysel çalışmaların ardından nanoteknolojinin zararları literatüre girmeye başlamıştır. Bu nedenle de nanopartiküller için son yıllarda ''geleceğin korkulu rüyası'' ibareleri kullanılmaya başlamıştır.

Ancak henüz, nanopartiküller konusunda insan üzerine yapılmış bir çalışma mevcut olmadığını da bilmek gerekir. Buna karşılık böyle bir kuşku olduğunu bilerek dikkatli olmak gereklidir.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır