17 Eylül 2015

Akciğer damarları da iltihaplanabilir

Akciğer damar iltihabı nadir görülen hastalıklar arasında yer alır. Akciğer damarlarının iltihaplanmasına başka organları da etkileyebilen bir çok durum yol açabilir. Hastalık erken tanı konmadığı durumlarda hayatı tehdit edebilir ya da organ hasarına yol açarak iyileşme ile sonuçlanabilir. Bu nedenle hastalığın mümkün olabildiğince erken tanı konması hayati öneme sahiptir.  Akciğer damarlarının iltihaplanmasına yol açabilecek hastalıklar arasında romatizmal hastalıklar, infeksiyon hastalıkları, sarkoidozis, alerjik reaksiyonlar, alerjik zatürre ve lenf sistemini tutan kanserler (lenfoma) yer alır. Ayrıca kendine has özellikleri bulunan özel isimlerle anılan (Wegener granülamatozu, Behçet Hastalığı, Churg-Strauss Sendromu, Takayasu arteriti gibi) bazı hastalıklarda vücudun diğer önemli organlarını etkilediği gibi akciğer damarlarında da iltihaplanma yapabilir.

Akciğer damar iltihaplarının neden oluştuğu konusu tam olarak aydınlanmamıştır. Ancak hastalık oluşmasında çevresel, genetik ve bağışıklık sistemini karma bir rolünün olduğu bilinmektedir. Hastalık çoğu durumda vücudun bağışıklık sistem hücrelerinin kendi doku ve organların karşı reaksiyon vermesi ile başlamaktadır.

Hastalık Hangi Sıklıkta Görülür?

Akciğer damar iltihaplanması nadir görülen hastalıklar arasında yer alır. Hastalık her 1 milyon nüfusun 20-100 ünde görüldüğü düşünülmektedir.  Hastalık her yaş ve cinste görülmesine karşılık bazı hastalıkların belirgin özellikleri olabilir. Örneğin, Behçet hastalığına bağlı akciğer damar iltihaplanması daha çok genç erkeklerde (20-35 yaş), romatizmal hastalıklara bağlı akciğer damar tutulumu ise genç kadın hastalarda daha fazla oranda görülebilir.  

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Hastalıkta akciğer ve akciğer dışı organlardan kaynaklanan bir çok belirti olabilir. Ancak bunların en dikkat çekicisi akciğer kanamalarıdır. Hastalar bazen çok az miktarda (balgamda çizgi şeklinde) bazen hayati tehdit eden boyutlarda akciğer kanamaları ile başvurabilirler. Akciğer damar iltihaplanmasına bağlı olarak damarlarda hasar görülmesine bağlı gelişen kanamalarda hastalar öksürükle birlikte kan tükürmeden yakınırlar.

Akciğer kanamaları dışında bu hastalarda öksürük, nefes darlığı, böbrek yetmezliği (idrarda kanama), üst solunum yolları tutulması (burun kanaması, sinüzit, burunda şekil bozukluğu), astımı olan bir hastada tedaviye yanıtsızlık, vücudun değişik yerlerinde görülebilen kısmı felçler, görme bozuklukları, cilt döküntüleri, ateş, ağızda ve genital bölgede aft çıkması, eklemlerde kızarıklık, şişlik ve ağrı gibi şikayetler görülebilir. Hastalık bazen çok hızlı seyirli olabileceği gibi bazen uzun süreli şikayetlerle daha yavaş seyirli olabilir.

Bu şekilde şikayeti olan hastaların kısa sürede bir Göğüs Hastalıkları Uzmanı'na başvurması bazen hayat kurtarıcı olabilir.

Türk Toraks Derneği Klinik Sorunlar Çalışma Grubu 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır