16 Eylül 2015

Kanser tedavisinde alternatif tıp

Kanser tedavisinde tamamlayıcı ya da alternatif tedavi hastaların normalde kullanılan tıbbi tedavilere ek olarak kullandıkları tedavi yöntemidir. Alternatif tıp başlığı altına pek çok alt başlık girebilir ve son yıllarda bilimsel olarak işe yaradığı gösterilememiş pek çoğu da listeye eklenmektedir. Meditasyon, akupunktur, hipnoz, bitkisel tedaviler, yüksek doz vitaminler, özel diyetler, iyileştirici dokunma, masaj, egzersiz, hidroterapi bu tedaviler arasında yer almaktadır.

Hastalar genellikle kullanılan tedavilerden ümit kestiklerinde, kaybedecek bir şeylerinin olmadığını düşünmeye başladıkları zaman bu tedavileri kullanmaya başlamaktadır.

Kanser tedavisine ek olarak kullanılan bu tedavilerin bazıları, özellikle tedaviye bağlı olarak gelişen yan etkilerin kontrolüne yardımcı olabilir. Ancak günümüzde uygulanan kanser ilaçlarının yan etkilerini kontrol edebilmek için çok etkili ve etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış, uygun doz aralığı tespit edilmiş ilaçlar olduğunu unutmamak gerekir.

Bunun dışında özellikle bitkisel maddelerin bazıları karaciğer ve böbreklere ciddi toksik etki yapabilir. Ayrıca hastaya hastalığı nedeniyle verilen tedavilerle bu maddeler etkileşime girerek hastaya verilen tedavinin fayda vermemesine neden olabilir. Normalde kullanılan tedaviyi keserek bu tedavilere başvurmak da hastalıklarının ilerlemesine yol açabilir.

Tıpta kullanılan ilaçların önce hayvan deneylerinde, sonra gönüllüler üzerinde, ardından büyük hasta gruplarında denenerek yaklaşık 10 yılda geliştirildiğini, ilaç olma potansiyeli olan her 100 molekülden sadece birinin bu denemeleri başarıyla geçebildiğini unutmamak gerekir. Bu araştırmalar sonucunda ilacın o hastalıkta etkili olup olmadığı dışında, hangi dozda kullanılması gerektiği, ciddi veya hafif yan etkileri ayrıntılı olarak saptanır. Ancak alternatif tıp yöntemlerindeki uygulamaların hemen hiç biri böyle incelemelerden ve kontrolden geçmeden kullanıma girmektedir. Bu da bunları kullanırken çok dikkatli olmamız gerektiğini gösterir.

Günümüz tıbbında alternatif yöntemlerle ilgili bilgimizin çok az olduğunu bilerek öncelikle bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış yöntemlere başvurmak gerekir.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır