13 Eylül 2015

KOAH çocuklukta başlıyor

Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, solunum hastalıklarının önlenebilir ve korunulabilir hastalıklar olduğunu belirterek çocukluk döneminde başlayan hastalık seyrinin erişkinlikte ortaya çıktığını belirtti.

4500 üyesi ile Göğüs Hastalıkları alanında en büyük dernek olan Türk Toraks Derneği tarafından, 3-6 Eylül 2015 tarihleri arasında Kapadokya’da düzenlenen 'Çocukluktan Erişkinliğe Obstrüktif Akciğer Hastalıkları Sempozyumu'nda 'obstrüktif akciğer hastalıklarının çocukluktan erişkinliğe uzanan seyri' tartışıldı.

Sempozyumda açıklamalarda bulunan Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, derneklerinin 4 bini aşkın üyesi ile akciğer hastalıkları camiasının en büyük derneği olduğunu söyledi. Solunum hastalıklarının önlenebilir ve korunulabilir hastalıklar olduğunu kaydeden Prof. Dr. Yorgancıoğlu "Sağlığın sosyal belirticilerine duyarsız kalmıyoruz. Bu hastalıkların çocukluk döneminden başladığı ve erişkinlikte ortaya çıktığı görülmektedir. Bu sempozyumda hem dünya hem de Türkiye'de yaşam kalitesini ve süresini etkileyen en önemli rahatsızlıkların başında gelen obstrüktif akciğer hastalıklarının çocukluktan erişkinliğe uzanan sürecini tartışıyoruz. Bu hastalıklar çok önemli halk sağlığı sorunudur" dedi.

 

'SİGARANIN BİR TANESİ BİLE ZARARLI'

Türk Toraks Derneği KOAH Çalışma Grubu Başkanı Prof.Dr.Nurdan Köktürk, astım veya KOAH hastalıklarına yakalanmada sigaranın en büyük etken olduğunu söyledi. Prof.Dr.Köktürk şöyle konuştu:

"Aslında KOAH bir erişkin hastalığı değil, KOAH'ı iyi sorgulamak istiyorsanız çocukluk öykülerine bakmanız gerekir. Bebek henüz dünyaya gelmeden önce anne sigara içmiş mi bebek karnında iken anne sigara içmiş mi? Babaanne, anneanne sigara içmiş mi? Eğer anne gebe iken on tane sigara içiyorsa on yıl sonra KOAH olma şansı yüksek olur. Sigaranın güvenli sayısı yok, sigara hiçbir zaman önerilmez bir tanesi bile zararlıdır."

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır