28 Ağustos 2015

Elektronik sigara, sigara bırakma aracı değildir

Son günlerde değişik basın ve yayın organlarında elektronik sigara’nın, bazı Avrupa ülkelerinde sigara bırakma aracı olarak kullanıldığına ve doktorlar tarafından önerildiğine dair çeşitli yayınlar çıkmaktadır. Konunun önemi ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla bu açıklamanın yapılmasını zorunlu kılmıştır.

Elektronik sigara bir tedavi aracı ya da ilaç olarak tasarlanmış bir ürün değildir. Diğer tütün ürünlerinden farksız olarak tütün tüketilmesi amacıyla tasarlanmış ve piyasaya bir tütün ürünü olarak sunulmuştur. Söylenmiş olduğu gibi sigaradan daha az zararlı olduğuna dair yapılmış herhangi bir araştırma yoktur. Oluşturulmaya çalışılan “daha sağlıklı” algısı ile gelecekte sigaranın yerini alması planlanmakta ve bütün çalışmalar bunun üzerine yapılmaktadır. Tütün endüstrisinin amacı zaman kazanmak, tüketimin düşmesini engellemek ve kârlılığını devam ettirmektir.

Dünyada bu yıl 6 milyon, Türkiye'de 150 bin kişinin ölümüne neden olacak olan tütün endüstrisi birçok ülkede sigara ile ilgili yasal düzenlemelerin dışında kalarak saldırgan reklamlarla 18 yaş altındaki çocuk ve gençlere dahi elektronik sigara pazarlamaktadır. Bu durum gelecek için çok büyük tehlikedir ve mutlaka önlem alınmalıdır. Daha önceden sigarayı bırakmış kişiler bile daha az zararlı algısı ile elektronik sigaraya başlamakta ve içmeye devam etmektedir.  

Bilindiği gibi ülkemizde elektronik sigara yasaktır ve bu yasağın devam etmesi sağlık açısından son derece önemlidir. Bazı avrupa ülkeleri 18 yaş altına satışı yasaklamıştır.

ELEKTRONİK SİGARA, SİGARA BIRAKMA ARACI DEĞİLDİR! Diğer tütün ürünlerinden farksızdır. İlaç olarak tasarlanmamıştır. Daha az zararlı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.

LÜTFEN SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN DOKTORUNUZA BAŞVURUN!

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır