18 Ağustos 2015

Akciğerde su toplanmasının ülkemize özel bir nedeni

Anadolu’da bir çok yerleşim merkezi tremolit tipte asbest içeren aktopraklı bölgeler üzerine kuruludur. Veya aktoprak çatıya izolasyon amacıyla serilmek, evlerin badanası, bebeklere alt toprağı gibi nedenlerle günlük yaşamda sık olarak temas edilir.

Kapadokya bölgesinin bazı köylerinde asbest olmayan ama aynen asbeste benzeyen erionite (zeolite) benzer biçimde hayatın içindedir. Bu köylerde yaşayanların ortalama beşte birinde akciğer zarlarında az miktarda sıvı veya kalınlaşma bulunur. Bu kalınlaşma bazen organ esnekliğini bozan yoğun kireçlenmeler ile beraberdir. Bu kişilerde bazı kanserler daha sık görülür. Bu nedenle böyle bölgelerde yaşayanların, özel sağlık programlarına alınması gerekir.

Ülkemizdeki bu sağlık sorunu, 2013 yılında kaybettiğimiz rahmetli Prof.Dr.Y.İzzettin Barış hocamız başkanlığında yapılan ve yıllar süren araştırma dizileri neticesinde aydınlatılmıştır. Kendisi bu araştırmalarıyla ulusal ve uluslararası bir çok ödülün sahibi olarak, akciğer hastalıkları ile ilgili 20 kitap yazmış, 80 nin üzerinde uluslararası araştırma makalesi yayınlamıştır. Bu kanserli köylerin yerlerinin devlet öncülüğünde değiştirilmesi gerekmektedir.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır