8 Ağustos 2015

Klimalar, akciğer sağlığı için riskli olabilir mi?

Sıcakların iyiden iyiye kendini hissettirdiği bu günlerde özellikle havayolu rahatsızlığı olan hastalar için klimalı ortamlar son derece önemli ve gereklidir. Bilinenin tersine klimalı ortamda bulunmak sağlık için tehlike oluşturmaz. Düzenli bakımı yapılan klimalar sıcak yaz günlerinde ortamın nemini alarak ayarlanan ideal ısıda (23 derece) ortamı soğutur. Havadaki aşırı nem sağlıklı bireyleri bile rahatsız eder. Aşırı nem ayrıca ısının daha fazla hissedilmesine neden olur.

Klimalar havadaki nemi yoğuşturarak su olarak dışarı atar. Sistemdeki suyun varlığı, bakımı ve temizliği yapılmayan klimalarda mikropların üremesi için bir ortam oluşturur. Suda yaşayan bir takım mikroplar (örneğin Legionella) solunum yoluna klimadan gelen hava ile ulaşır ve özellikle bünyesi zayıf ve müzmin hastalığı olanlarda (astım, KOAH, romatizma, diyabet, kalp hastalığı) zatürreye neden olabilir. Legionella zatürresi bazen çok ağır seyreder ve yoğun bakım ihtiyacı olabilir, hatta hayati risk taşır.

Klimalar sıcak yaz günlerinde sağlığımız için son derece gerekli cihazlar olmasına karşın bakımı yapılmayanların sağlığımız için risk taşıyabileceği unutulmamalıdır.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır