24 Temmuz 2015

Allerjik rinitte tedavi nasıl olmalıdır?

Hastalığın allerjik mi, allerjikse neye karşı olduğunun tesbiti çeşitli deri ve kan testleri ile anlaşılabilir. Bulunabilmiş bir allerji etkeni ile hastanın temasının kesilmesi, en basit ve ucuz tedavi yöntemidir, ancak bu her zaman mümkün olmamaktadır. Genellikle evde beslenen ve allerji nedeni olan kedinin evden gitmesi, buradaki en güzel örnektir.

Bu alanda kullanılan bir çok ilaç bulunmaktadır. Antihistaminikler allerjik nezlenin tedavisinde yararlanılan önemli grup bir ilaçtır. Ucuz olması sebebiyle sık olarak kullanılırlar. Burun salgısını, kaşıntı ve hapşırığı kesmelerine rağmen, burun tıkanıklığı üzerine etkisizdirler. Eski tipleri uyku ve dalgınlık yapmasına rağmen, yeni tiplerinde bu yan etkiler görülmemektedir.

Burun açıcı damla ve spreyler sadece bir kaç gün için kullanılır daha uzun kullanımlarda nezleyi kötüleştirirler. Ağızdan tablet olarak kullanılan ve burun tıkanıklığını giderici ilaçlar (oral dekonjestanlar, grip ilaçları); yüksek tansiyonu olanlar ve orta yaşı geçmiş kişilerde beyin kanaması ve felç oluşturma riski açısından önerilmemektedir.

Uzun süren allerjik nezlelerde en iyi ve emin tedavi, sprey şeklinde kortizonlu ilaçlardan kullanmaktır. Bu ilaçların bugün için gayet etkili biçimleri geliştirilmiştir ve 30 yılı aşkın bir süredir tüm dünyada kullanılmaktadır. Doktor kontrolünde olmak şartıyla gerekirse yıllar boyu dahi rahatça kullanılabilir. Eğer burunda kanama veya kabuklanma gibi ender bir yan etki ortaya çıktıysa tedaviye bir kaç gün ara verilebilir. Başvurduğunuz Allerji ya da KBB uzmanı doktorunuz size mutlaka en uygun tedaviyi önerecektir.

Türk Toraks Derneği Astım&Allerji Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır