20 Temmuz 2015

Allerjinin dışındaki nezle yapan diğer nedenler

Allerji dışında da nezle yaratan bir çok sebep vardır. Elbetteki en başta gelen sebep, en az birkaç yüz çeşidi olan viruslardır. Özellikle çocuklar hemen her yıl ortalama en az birkaç kez viruslarla infekte olarak nezle olur. Soğuk algınlığı da denen bu durum genellikle bir hafta içinde geçer ancak buna bağlı oluşan öksürük bazen birkaç aya kadar devam edebilir. Viruslar dışında bazı ilaçlar, bazı kimyasal maddeler ve ısı değişiklikleri de nezle oluşturabilir veya nezle bazen başka bir hastalığın ilk bulgusu olarak da görülebilir. Doğum kontrol hapları, bazı hormonal ilaçlar, bazı yüksek tansiyon ilaçları (angiotensin konverting enzim inhibitörleri, beta bloker ve vazodilatörler) ve uzun süre kullanılan burun tıkanıklığını giderici damla ve spreyler de nezle oluşturabilir. Burun tıkanıklığını giderici damla ve spreyler çok çabuk etki etmelerine rağmen, burnun da normal fizyolojisini bozabilirler. Bu nedenle bu tip ilaçların bir haftadan uzun süre kullanılmaları sakıncalıdır. Burundan kullanılan kokain, aynı bu tip damlalar gibi etki yaparak, nezle yaratır.

Ayrıca vazomotor rinit denilen bir nezle türü daha vardır ki, yaratabilecek allerjik ya da infeksiyöz bir neden bulunamaz. Aşağı yukarı erişkin yaşta başlayan, sigara içen ve yılboyu nezleli kişilerin yarısının teşhisi budur. Bu kişilerin burnu çok hassaslaşmış olup kuvvetli kokulardan (parfüm, saç spreyi, sabah gazete kokusu, deterjanlar, egzos kokusu vs) hemen etkilenir. Ayrıca alkol kullanımı da şikayetlerin artmasına neden olur. Ortamda örneğin klima cihazının çalışması gibi ani bir ısı değişikliği, hemen hapşırık veya burun tıkanıklığı yaratabilir. Burada bahsedilen sigara, ısı değişikliği, parfüm benzeri şeylere karşı duyarlı olmak, allerjik olmak demek değildir. Vücutta deri testleri ile bunlara karşı oluşmuş antikorlar gösterilemez. Bu kişilerin tedavilerindeki önemli nokta, sigara içmemeleri ve yanlarında içirmemeleridir.

Yaşlanmayla birlikte burun içinde kuruma ve kötü kokulu bir akıntı görülebilir. Hipotiroidizm gibi bir hastalıkla birlikte bulunabilir veya gebelikte ortaya çıkabilir.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır