19 Temmuz 2015

Soluduğumuz havanın kalitesi neden önemlidir?

Bulunduğumuz ortamlarda soluduğumuz havanın kalitesi sağlığımızla direkt ilişkilidir. Eğer soluduğumuz havanın içinde sağlığa zararlı maddeler bulunursa başta akciğer kanseri ve KOAH olmak üzere ciddi akciğer hastalıklarına ve kalp krizi başta olmak üzere ciddi kalp hastalıklarına yakalanma riskimiz artacaktır.

Soluduğumuz havayı neler kirletir?

İç ortamda soluduğumuzu havayı en çok kirleten madde tütün dumanıdır. Kapalı bir ortamda tütün kullanımı 4000 den fazla kimyasal zehirin (bunların 90 tanesinin kesin kanser yaptığı kanıtlanmıştır.) soluduğumuz havaya karışmasına neden olur. Ayrı bir odada, mutfakta, aspiratör, klima çalıştırarak, kapı cam açarak tütün kullanılması bu zehirlerin soluduğumuz havaya karışmasına  ve sağlık zararlarının oluşmasını engellemeye yetmez, ortamda bulunan herkes bu zehirleri solumak zorunda kalır. Sağlık risklerine  maruz kalır. İç ortamda tütün dumanından sonra en çok havayı kirleten kaynak odun, kömür, tezek, çalı, çırpı gibi yakıtların açık ocaklar, tandır ya da şöminelerde yakılarak dumanlarının ortama salınmasıdır. Tıp dilinde bu dumana “biomass” denir. Bu da tütün dumanı gibi sağlığa zararlı bir dumandır.

Dış ortamda ise soluduğumuz havayı en çok kirletenler fabrikalardan ortama saçılan baca gazları ve 2.5 mikron boyutundaki solunabilir parçacıklardır. Bunların en önemli kaynakları kömürlü termik santraller, organik yakıt yakılarak üretim yapan sanayilerdir.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır