13 Temmuz 2015

Kaburga kırıklarında ne yapmalı?

Göğüs kafesi önde "Ön Göğüs Kemiği (Sternum)" arkada "Omur kemikleri ve bu iki kemik arasında birbirine parelel uzanan 12 çift kaburgadan oluşur. Kemik bir kafestir.

Kemikten oluşan bir kafestir ancak esnektir. Kaburgalar arasındaki kaslar yardımı ile kaburgalar yukarı çekilir ve ön göğüs kemiği de öne itilerek kafes genişler. Zaten bu esnekliği olmaz ise derin nefes alamayız. Kaburga kırıklarının tedavisi esnasında kafesin esnekliğinin (minimal hareket etme kapasitesinin) korunması da gerekecek.

Üç yıl önce bacak kemiğim kırılmıştı alçı atele alıp, bacağımı bir çeşit sabitlediler ki erken iyileşsin. Kaburga kırığımda da bir çeşit sargı ile sararak sabitleştireceklerini bekledim. Doktorum böyle bir işlem yapmadı.

Göğüs kafesini sargı yada bandajla sarsaydı, nefes alırken göğüs kafesi genişleyemeyecekti. Bu sebeple alınan nefes  yüzeyel ve sık olacak, bu da solunum sıkıntısına neden olacaktı.

Kırık kaburga varlığında öksürünce de çok ağrı oluyor.

Onun için basit kaburga kırıklarında ağrının kesilmesi çok çok önemlidir. İkinci olarak da balgamı kişi çıkartamıyorsa doktor bir çeşit ince hortumla (nazotrakeal aspirasyon) balgamı çıkartmalıdır.

Kırık iyileşebilir mi bu şekilde?

Evet, hem de en doğru şekilde uç uca gelerek iyileşir. Özetle kaburga kırıklarında hastanın ağrısı kesilmeli ve balgamını çıkartamıyorsa balgam çıkartılmasına yardım edilmelidir. Bu konuda nefes açıcı ilaçlar ve balgam sulandırıcı ilaçlar göğüs hastalıkları uzmanı veya göğüs cerrahisi uzmanı tarafından gerektiğinde verilecektir.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır