11 Temmuz 2015

Sorular ve cevaplarla: KANLI BALGAM

Balgamda veya öksürürken ağızdan kan gelmesine ne ad verilir?
Tıp dilinde balgamın kanlı olması veya öksürürken kan gelmesine "Hemoptizi" denir. Hemoptizi akciğer, alt solunum yolları veya üst solunum yolu hastalıklarının bir bulgusudur.
 
Ağızdan gelen her kanamaya hemoptizi denir mi?
Denmez. Bazen üst sindirim sistemi (yemek borusu ve mide) kanamalarında ağızdan kan boşalır. Buna tıp dilinde "Hematemez", kan kusma denir. Bir de bazen burun kanamaları burnun arkasına olunca genize giden kanı temizlemek için tükürünce kanlı gelebilir.
Sonuçta kanlı balgam genellikle öksürmekle gelir.
 
Nereden kanadığımızı hissedebilir miyiz?
Bildiğiniz gibi iki akciğerimiz var. Sağ ve sol. Bazı hastalar kanamanın hangi taraftan geldiğini hissedebilirler. 
 
Kanlı Balgamın nedenleri nelerdir?
Pek çok nedeni var. Ülkemizde en sık neden tüberkülozdur (verem hastalığı). Pekçok sebeple oluşabilen, solunum yollarının genişlemesi sonucu oluşan bronşektazi (hastalıklı bronş genişlemesi) ve akciğer kanseri en sık diğer iki nedendir. Bunun dışında akciğer damarlarında tıkanmaya yol açan pulmoner emboli, akciğer apsesi, kronik bronşit, zatüre de kanlı balgama yol açabilir. Unutulmalıdır ki her türlü akciğer hastalığı nadir de olsa kanlı balgam sebebi olabilir.
 
Kan hastalıkları da kanlı balgama neden olur mu?
Kan pıhtılaşma sorunu oluşturan hastalıklar kanlı balgama neden olur. Kanlı balgamı olan hastalarda yapılması gereken ilk işlemlerden biri hastada kanama pıhtılaşma bozukluğu olup olmadığını kontrol etmektir.
 
Başka?
Kalp hastalıkları özellikle kalp kapağının romatizmal bozukluğu, kalp yetmezliği de kanlı balgam nedenlerindendir.
 
Kanlı balgam olunca ne yapmalıyız?
Göğüs hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekir. Eğer kanama miktarı bir fincandan fazla ise tam teşekküllü bir hastaneye en kısa sürede başvurulması uygun olacaktır.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır