4 Temmuz 2015

Sigarayı bırakmak için öyle çok sebebiniz var ki!

Sigara, tütün endüstrisi tarafından  tütünün içine kimyasal maddeler konularak içilebilir hale getirilen eroin, kokain kadar güçlü bağımlılık yapan bir zehirdir. Böyle tehlikeli bir maddenin kesinlikle kullanılmaması gerekir Başta akciğer kanseri, kalp krizi, beyin kanaması, KOAH olmak üzere dünyada en çok öldüren 10 hastalıktan 6 sının sebebi sigaradır, saç telinden ayak tırnağına kadar her hücreye zararı vardır. 

Halen Ülkemizde 15 milyon sigara içen kişi mevcut. Dünyada bu rakam 1.3 milyar kişidir. Dünya  genelinde tütün kullanımına  bağlı  hastalıklar  nedeniyle  yılda  yaklaşık  6 milyon kişi ölmektedir. Ülkemizdeki tüm ölümlerin % 23’ü tütüne bağlı hastalıklar sebebiyle olmaktadır.

Tütün kullanımı bu şekilde devam ettiği takdirde  2030 yılına gelindiğinde tütün kullanımı  nedeniyle  yılda  ölen  kişi  sayısının  yılda  8  milyonu  geçmesi  beklenmektedir.

Türkiye’de ise eğer önlem alınmazsa sigaraya bağlı olan yılda 100 000 ölümün, 2030 yılına gelindiğinde  yılda 240.000 olması beklenmektedir.

 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır