23 Haziran 2015

Astımlı çocuklarda yazın tedavi kesilebilir mi?

Yaz bu sene bir türlü gelmek bilmedi. Havaların ısınması ile astımlı çocuklarda belirgin bir rahatlama olur. Bu nedenle iple yazı çeker anneler çocuklarının düzeldiğini görmek için.

Çocuklarda en sık görülen kronik hastalıklardan olan astım, sürekli tedavi gerektirir. Ancak yazı rahat geçirdiğini gören aileler tedavileri keserler. Önceleri biz doktorlar bu duruma karşı çıkıp “aman ne yaptınız?” derdik. Ancak gerçekten infeksiyonların azalması, havaların bahara göre daha dengeli gitmesiyle birçok çocuğun ilaç ihtiyacı ortadan kalkar yaz aylarında. Buna dayanarak Haziran sonundan  başlayarak Eylül başına kadar tedaviye ara verilirebilir. Bu yaklaşım bizim gibi yazın sıcak geçtiği Akdeniz ülkelerinde, Latin Amerika’da da böyle.

Tedaviye kısa bir ara vermek ilaca ihtiyacın hala devam edip etmediğini anlamak için de iyi bir fırsat olur. Özellikle son 6 ayında  belirgin şikayeti olmayan hastalarda yazın nasıl geçtiğine dayanarak sonbaharda tedavi yaklaşımı gözden geçirilir. Her şey yolundaysa tedaviye başlamak için çocuğun şikayetleri bile beklenebilir.

Tabii ki, her zaman olduğu gibi en önemli  nokta; doktor-hasta iletişiminin çok iyi olması. 

Umarız bu yaz, tüm astımlı çocuklar için “ilaçsız iyi ve rahat bir nefes alma” imkanı sağlar. Ancak unutulmamalıdır ki, çocuklardaki yaklaşım erişkinlerden farklıdır. Erişkin bir astım hastasında aynı yaklaşımı uygulamak doğru olmaz. Erişkinlerde tedavinin düzenlenmesi için mutlaka hastanın göğüs hastalıkları hekiminin tavsiyelerine uygun davranması gereklidir.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır