14 Haziran 2015

Kaç hastalık olduğunu biliyor musunuz?

100 binden fazla hastalık olduğunu biliyor musunuz? Bunlardan 8000 tanesi çok nadir görülen hastalıklardır ve bunların teşhisini koymak çok zordur.

Solunum yolu hastalıkları tüm hastalıklar içinde ne kadar önemlidir? 80 başlık altında 1000 e yakın hastalığın akciğerleri etkilediği  söyleyenebilir. Bu hastalıkların bir bölümü mikropların akciğeri veya akciğer zarını etkilemesiyle ortaya çıkar. Tüberküloz bunlar arasında tüm dünyada 1,5 milyon kişinin ölümüne yol açarak öne çıkar.

Hastalıkların bir kısmı sigaranın akciğeri harap etmesiyle ortaya çıkan hastalıklardır ki başında KOAH gelir, sigara içenlerin yaklaşık %15'inde görülür. Akciğer kanseri tüm kanserler içinde en çok ölüme sebep olan birinci kanserdir. Her yıl dünyada 1.5 milyona yakın kişi akciğer kanserinden hayatını kaybeder. Ayrıca akciğer kanserinin de onlarca alt tipi mevcuttur.

Allerjik mekanizmayla ortaya çıkan hastalıkların en sık görüleni astımdır, toplumdaki sıklığı %5 civarındadır.

Çevresel maruziyetle ortaya çıkan onlarca akciğer hastalığı görülür. Çalıştığınız iş yerinde soluduğunu tozlar veya gazlar sizi hasta edebilir. İç ve dış ortam hava kirliliği, havadaki birçok partikül KOAH ve akciğer kanseri gibi birçok hastalığa yol açabilir.

Bunların dışında akciğeri etkileyen hastalıklar olarak akciğer zarının diğer hastalıkları, akciğer sertleşmesiyle ortaya çıkan hastalıklar, akciğer damarlarını etkileyen pulmoner hipertansiyon gibi hastalıklar ile akciğeri de etkileyen diğer organların hastalıkları sayılabilir.

Hastane yatışlarının %10 dan fazlası solunum yolu hastalıklarına bağlıdır. Bütün dünyada 4 milyona yakın insan akciğer hastalıklarından hayatını kaybeder.

Ökrüsük, balgam, nefes darlığı, balgamda kan görme ve göğüs ağrısı şikayetleri ortaya çıktığında göğüs hastalıkları hekimine başvurmayı unutmayınız. 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır