4 Haziran 2015

Sağlıklı olmak çok mu zor?

Sağlıklı olmak o kadar da zor değildir. İnsan yaşamına en zararlı iki olay şişmanlık ve sigara içmektir. Genel olarak da spor yapmak veya en azından yürümek, çok iyidir. Tabii ki, bunların dışında bir sürü faktör vardır ama işin özü kısaca bu kadardır. Mutlu ve huzurlu bir çevrede, stressiz yaşamak, istediği işi yapmak ve kendisine uygun bir meditasyon yönteminin olması da çok yararlıdır. Kimi bir koroda şarkı söyleyerek, kimi dans ederek, kimi kendini dine vererek, kimi resim yaparak, kimi kitap okuyarak veya sosyal bir dernekte çalışarak, kendini rahatlatabilir. Aynı anda birkaç yöntem de olabilir, önemli olan size zarar vermeyecek ve mümkünse topluma da faydalı olabilecek bir birliktelik içinde olmaktır.

DİET?

İşin özü, yediklerinizin kalori ve vitamin içeriğine bakmanızdır. Harcadığınızdan çok almamanız gerekir. Bunun nasıl olacağını da en güzel dietisyenler bilir.

AMA BAZI MEYVE SEBZELERLE HASTALIKLARI DÜZELENLER VARMIŞ?

En ciddi hastalıklar dahi (kanser dahil olmak üzere) küçük bir oranda kendiliğinden durabilir veya düzelebilir. Vücutta hastalık olduğu kadar, çok da iyi bir tamir mekanizması vardır. Kesilen bir yerinizin yani yaranızın düzelmesi gibi, bir çok hastalığın zaten kendiliğinden düzelme özelliği vardır. Böyle olmasa, insan bir canlı türü olarak nasıl bugüne kadar gelebilirdi? Eski yüzyılları düşünün; antibiotik ve destekleyici tedaviler olmadan yaralanan kişilerin çoğu ölüyordu ama kurtulan kılıç artıkları her zaman vardı. Kıtalararası salgınlar yapan veba, çiçek, sıtma, verem herkesi öldüremiyordu, bu hastalıklardan ölenler kadar sağ kurtulanlar da oluyordu. Bugün bile sıradan bir şikayet için gittiğiniz doktorunuz, akciğer filminize bakarak sizin önceden tüberküloz (verem) geçirdiğinizi söyleyebilir, ama siz son derece sağlıklı bir kişi olabilirsiniz. Hiç böyle bir şey bilmeyebilirsiniz bile. Zaman zaman, çok sık olmamakla beraber, yıllar önce yapacak bir tedavi olmaması veya kendi isteğiyle evine giden, son dönem bazı kanserlilerin yıllar sonra, sağlıklı olarak geldiklerini biliyoruz. İnsan vücudunun tamir mekanizması bazen harikalar yaratıyor. Ama bu mekanizmanın ebegümeci veya zencefille doğrudan ilgili olma ihtimali çok düşüktür. İlaçların hangi miktarlarda etkili olduğu, hangi dozda yan etkilerinin geliştiğini biliyoruz. Buna karşılık aktarlardan alınan bir takım bitkisel ilaçların çoğu zaman yararından çok zararıyla karşılaşmak daha muhtemeldir. İşin özü dengeli beslenmektedir.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır