12 Mayıs 2015

Astım ilaçları

Astım hastalığınızın şiddetine göre hangi ilaçları hangi dozda ne sıklıkta kullanacağınız astımınızı takip eden Göğüs hastalıkları hekimi tarafından ayarlanacaktır ve her kontrole gittiğinizde sizin şikayetlerinize göre tedavi planınız gözden geçirilerek, gerekli düzenlemeler yapılacaktır.

Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar iki gruptur:

A.Kontrol edici ilaçlar: Esas olarak hava yollarındaki mikrobik olmayan iltihabi durum üzerine etkili ilaçlardır. Bu ilaçların etkileri çok yavaş ortaya çıktığından astım hastalığını kontrol altında tutabilmeleri için her gün ve uzun süreli kullanılması gereklidir. Bu ilaçlar bronşlardaki iltihabı azalttığı, tedavi ettiği gibi, astım hastalarında kötüleşmeye yol açan ev tozu, polen gibi alerjenlerin etki göstermesine engel olarak koruyucu etki de gösterir. Bu grup ilaçların bazıları nefes yoluyla kullanıldığı gibi, bazıları da ağızdan kullanılır.

B.Rahatlatıcı ilaçlar: Kullanıldığında hızla etki ederek hava yolundaki kasların kasılmasını azaltan ve buna bağlı belirtileri (nefes darlığı, hırıltılı solunum, göğüste baskı hissi) gideren ve düzenli değil sadece gerektiğinde kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlarının düzenli kullanılmamasının nedeni astım hastalığının temel özelliği olan hava yollarındaki mikrobik olmayan iltihabi duruma etkileri olmamalarıdır. Kontrol edici tedavi ilaçlarından farklı olarak çok kısa sürede (ilk 15 dk) etki ederler ama etki süreleri de oldukça kısadır (4-6 saat). Tek başlarına kullanımı şikayetleri giderirken ilerleyen iltihabın maskelenmesine neden olduğu için sakıncalıdır.

Türk Toraks Derneği Astım & Alerji Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır