5 Temmuz 2019

Reflü ve müzmin nezle, astım hastalığını kötüleştirebilir

Astımlı hastalarda sık orak üst hava yolu hastalıkları (rinit-nezle, sinüzit, nazal polip) ve reflü hastalığı bulunur. Bu durumların varlığı astım belirtilerinin artmasına ve tedaviye verilen yanıtın azalmasına neden olabilir.

Kronik rinitli (müzmin nezle) hastaların üçte birinde astım bulunur ya da gelişir. Müzmin nezle ve astıma bazen aspirin/romatizma ilaçları allerjisiyle ilişkili nazal polipler eşlik edebilir. Üst solunum yolu hastalıklarının etkin tedavisi ile astım belirtilerinde düzelmeler gözlenir.

Reflü hastalığında ise mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ile hava yollarında refleks mekanizmalarla daralma ve öksürüğe neden olur. Reflü hastaları ağır, yağlı, baharatlı yiyecek, alkol ve kafeini azaltmalı, az ve sık aralıklarla yemek yemeli ve yatarken yüksek yastık kullanmalı veya yatağın baş kısmını yükseltmelidir.  Gerektiğinde doktor tarafından verilen reflü ilaçlarını belli bir süre ( en azından 2-3 ay) düzenli olarak kullanmak gerekebilir. Bazı astım ilaçlarının ve sigaranın da reflüyü arttırabileceği bilinmelidir.

Türk Toraks Derneği Astım & Alerji Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır