10 Nisan 2015

Çocuklarda astım atağı

Çocuğunuz gece aralıksız devam eden öksürük nöbeti, ya da hırıltı ile mi uyandı ve nefes almasında zorluk çekiyor ise muhtemelen bir astım atağı geçiriyordur

Bazen nefes borularındaki daralma o kadar şiddetli olur ki hava içeri girip çıkamaz bu durumda çocuğun göğsünden duyduğunuz hırıltı kesilebilir.

Bazen bu aileler tarafından çocuğun daha iyiye gittiği şeklinde değerlendirilir ve bu neden ile de çocuk alması gereken acil tedaviyi almaz. Halbuki işler iyiye değil, daha kötüye gidiyordur..

Astım atağı genellikle bir enfeksiyonu takiben göğüste hırıltı, öksürük, nefes darlığı gibi bulgular ortaya çıkar.

Hafif ataklar, tedaviyi takiben  bir kaç dakikada ya da saatte düzelen ataklardır.

Ağır ataklar; belirgin nefes darlığı, göğüste baskı hissi, yüzde solukluk, terleme, dudaklarda ya da parmak uçlarında morarmaya yol açan acil  ve daha uzun süreli tedaviler gerektiren şiddetli ataklardır

Akut astım atağında yapılması gerekenler nelerdir?

Her hastanın acil durumlarda ne yapılacağına ilişkin acil planı olmalıdır.

Acil planı hastaların şikayetlerinin arttığı dönemlerde hangi ilaçları, hangi dozlarda ve hangi sıklıkla kullanılabileceği, çocuk bu ilaçlardan fayda görmez ise başka hangi tedavilerin verilebileceği  gibi bilgileri içermesi gerekiyor

Hemen acil servise başvurun!

Eğer çocuğunuzun bilinç durumunda değişiklik, nefes alıp vermekte zorluk, çok hızlı nefes alıp verme, renk değişikliği, hiç durmadan öksürük, konuşurken cümlesini tamamlamada zorluk, morarma ya da solukluk gibi renk değişikliği var ise en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gereklidir.

Panik Yapmayın!

Acil bir durumda en önemli olan konulardan biride soğukkanlı olmaktır. Çocuğunuz ile sakin bir ses tonu ile onu telaşlandırmayacak şekilde konuşun  zaten yoğun öksürüğü ve hırıltısı olan bir  çocukta sizin aşırı telaşlı ve endişeli haliniz onun solunumunu daha da olumsuz etkileyebilir.

Onun yanında olduğunuzu, sakin olmasını ve kısa sürede kendini daha iyi hissedeceğini söyleyip rahatlatıcı ilaçlarını düzgün bir şekilde kullanmasına yardımcı olun. Kucağınızda tutarak ya da rahat bir pozisyonda oturmasını sağlayarak daha rahat nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Eğer rahatlatıcı ilaçları doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanıza rağmen çocuğunuz rahatlamıyor ya da her üç-dört saatte bir rahatlatıcı ilaç ihtiyacı oluyor ise hekiminize başvurmanız uygun olacaktır.

Eğer çocuğunun bilinç durumunda değişiklik, nefes alıp vermekte zorluk, çok hızlı nefes alıp verme, renk değişikliği, hiç durmadan öksürük, konuşurken cümlesini tamamlamada zorluk, morarma ya da solukluk gibi renk değişikliği var ise en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gereklidir. 

 

Türk Toraks Derneği Çocuk Göğüs Hastalıkları Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır